Slika, kažu, govori tisuću riječi. Koliko ih tek onda govore konceptualne fotografije mlade Rachel Baran iz Ohija u SAD-u? Mnogo, mnogo više.
Talentirana 20-godišnjakinja osvaja na prvu. Njezini su autoportreti moćni najprije u svom vizualnom nadrealizmu, a zatim u poruci.
Fotografija crvenih tenisica iz kojih krv teče prema koljenima ilustracija je, kaže mlada fotografkinja, mahnitosti koja obuzme milijune Amerikanaca na sniženjima nakon Dana zahvalnosti. I sama voli šopingirati te ne želi nikome soliti pamet, kaže pojašnjavajući:
- Važno je zapamtiti da nisu stvari te koje određuju tko smo. Prokleto sam zahvalna za sve što imam zato što sam stalno suočena s tim ako grozan život može postati.
Odlična je i serija fotografija nastala uoči Noći vještica. Četiri fotke postavljala je Rachel na svoj Facebook profil i Flickr do samog Halloweena, a poentira s autoportretom u kojem umjetnici iz čela koje je prostrijeljeno metkom curi krv, a glava joj je klonula a stol.
- Znam da su fotografije nasilne i paradoksalno je, ali namjera mi nije bila veličati nasilje, nego istaknuti koliko je pogrešno što se ono stalno glorificira. Stalno nas bombardiraju slikama nasilja, a rijetko možemo vidjeti slike suosjećanja, komentirala je na Facebooku.
Mlada umjetnica eksperimentira, a neke fotke nastaju kroz filtere Photoshopa dok druge stvara kombinirajući nekoliko fotografija, a što je najbolje do svega, na svojoj Facebook stranici pojašnjava i komplicirani postupak koji dovodi do ovih upečatljivih umjetničkih djela. Sve radove možete pogledati na njezinoj Flickr stranici.
>>Moć svjetla i sjene u crno-bijeloj priči o vječnom Pragu