Muškarci gotovo jednako kao i žene u određenoj dobi svog života žele djecu, stoga ne čudi da su oni bez svojih potomaka skloniji depresiji, izoliranosti i ljutnji, piše u istraživanju s britanskog sveučilišta Keele.
Glavni razlozi zašto muškarci žele djecu su kulturološki i obiteljski pritisci, dok je za žene to više osobna želja i prirodni poriv, piše Daily Mail.
Istraživanje je obuhvatilo muškarce i žene bez djece s prosječnom dobi od 40 godina i pokazalo da 59 posto muškaraca i 63 posto žena želi djecu. Od ljudi koji su željeli djecu, pola ih je doživjelo društvenu izolaciju jer nisu imali djece, u usporedbi sa 27 posto žena.
U depresiju je zbog nemogućnosti roditeljstva palo 38 posto muškaraca u usporedbi sa samo 27 posto žena. Jedan od četiri muškarca osjetili su ljutnju jer nisu imali djece što je bio slučaj samo sa 18 posto žena. Čak 56 posto muškaraca bilo je iznimno tužno jer, kao ostali "sretni" parovi, nemaju djece, dok se s time tako nosilo 43 posto žena.
Neki muškarci priznali su da je sramežljivost bila glavni faktor u ostvarivanju veza bez djece.
– Istraživanje je pokazalo da postoji slična razina želje za roditeljstvom među muškarcima i ženama te da muškarci osjećaju više ljutnje, depresije, tuge, ljubomore i izoliranosti od žena, a oba spola osjećaju sličnu razinu žudnje. Zaključci se suprotstavljaju vjerovanju da žene više žele imati djecu nego muškarci te da iskuse cijeli niz negativnih emocija mnogo dublje nego muškarci – objašnjava istraživač Robin Hadley.