Prihvatite prošlost

Napišite sve svoje brige na papir i bacite ih u smeće!

\'depresija stres strah tuga nasilje zabrinutost zena zdravlje bolest samoca\'
07.05.2012.
u 14:15

Sve češće brinemo se oko stvari koje se tek trebaju dogoditi. Takvo ponašanje može biti pogubno za vaše zdravlje

 

Žalite li i vi za nekim boljim vremenima koja su davno prošla? Možda se često sjetite svojih pogrešaka iz mladosti? Ili se jednostavno žicirate zbog nekih krivih poteza danima nakon što ste ih počinili, a ponekad i prije nego se dogode?
Znanstvenici tvrde kako takav stres može biti poguban za vaše zdravlje, a može dovesti do stalnog osjećaja tjeskobe, pa i depresije. 
Ovakav stres je češći kod mladih. Naime, neka su istraživanja potvrdila kako, što više starimo, sve manje žalimo za prošlosti.
Primjerice, na sveučilištu u Hamburgu liječnici su promatrali i skenirali mozak 60 ispitanika koji su imali između 25 i 65 godina. Suočavali su ih sa situacijama razočarenja te svladavanja rizika. Zaključili su kako 65-godišnjaci manje žale nego 25-godšnjaci. Stariji uglavnom žale za onim što je moglo biti. 
Znanstvenici i liječnici ipak tvrde kako nije dobro niti ne žaliti ni za čim, ali se onda treba koncentrirati na neke pogreške koje možemo ispraviti, ili možemo naučiti kako ih ne ponoviti. 
Primjerice, ako vam se ne sviđa to što pušite i žalite jer si uništavate zdravlje i tijelo, ne morate se zbog toga mrziti i misliti da ste loša osoba. 
Psiholozi savjetuju da prihvatite svoju naviku i počnete je kontrolirati. Morate vjerovati da se možete promijeniti. 
Također, ako osuđujete sami sebe zbog nekih krivih odluka iz prošlosti, pokušajte ih prihvatiti tako što ćete sami sebe naglas ponavljati da ste učinili ono što ste vjerovali da je dobro. 
 - Ako vas je sram nekih pogrešaka, napišite ih na papir. Pročitajte ih naglas i onda ih bacite u smeće. Pomoći će vam ako na doslovan način bacite svoje brige i žaljenja - tvrdi američki psihoterapeut Leonard Martin. 
Često se brinemo i žalimo zbog nečega što nije bilo u našoj kontroli, npr. zbog prekida ljubavne veze ili smrtnog slučaja bliske osobe. U tom slučaju nužno je pomiriti se da ne možemo promijeniti ono što se već dogodilo. Ali, ako postanemo opsjednuti prošlošću, to može uništiti našu budućnost, ali i zdravlje. 

 

Žalite li i vi za nekim boljim vremenima koja su davno prošla? Možda se često sjetite svojih pogrešaka iz mladosti? Ili se jednostavno uzrujavate zbog nekih pogrešnih poteza danima nakon što ste ih napravili, a ponekad i prije nego što se dogode?

Znanstvenici tvrde kako takav stres može biti poguban za vaše zdravlje, a može dovesti i do stalnog osjećaja tjeskobe, pa i depresije. Ovakav stres češći je kod mladih. Naime, neka su istraživanja potvrdila kako sve manje žalimo za prošlošću što što više starimo.Primjerice, na sveučilištu u Hamburgu liječnici su promatrali i skenirali mozak 60 ispitanika koji su imali između 25 i 65 godina. Suočavali su ih sa situacijama razočarenja te svladavanja rizika. Zaključili su kako 65-godišnjaci manje žale nego 25-godišnjaci. Stariji uglavnom žale za onim što je moglo biti. 

Znanstvenici i liječnici ipak tvrde kako nije dobro ne žaliti ni za čim. Treba se koncentrirati na neke pogreške koje možemo ispraviti, a možemo naučiti i kako da se ne ponove. 

Primjerice, ako vam se ne sviđa to što pušite i žalite jer si uništavate zdravlje i tijelo, ne morate se zbog toga mrziti i misliti da ste loša osoba. Psiholozi savjetuju da prihvatite svoju naviku i počnete je kontrolirati. Morate vjerovati da se možete promijeniti. Također, ako osuđujete sami sebe zbog nekih pogrešnih odluka iz prošlosti, pokušajte ih prihvatiti tako što ćete sami sebi naglas ponavljati da ste učinili ono što ste vjerovali da je dobro. 
– Ako se stidite zbog nekih pogrešaka, napišite ih na papir. Pročitajte ih naglas i onda ih bacite u smeće. Pomoći će vam ako na doslovan način bacite svoje brige i žaljenja – tvrdi američki psihoterapeut Leonard Martin. 
Često se brinemo i žalimo zbog nečega što nije bilo u našoj kontroli, npr. zbog prekida ljubavne veze ili smrtnog slučaja bliske osobe. U tom slučaju nužno je pomiriti se s time da ne možemo promijeniti ono što se već dogodilo. Ali, ako postanemo opsjednuti prošlošću, to može uništiti našu budućnost i zdravlje. 

Ključne riječi

Komentara 2

LI
liliZG
10:41 08.05.2012.

najgore se nervirati oko nećega što će se možda dogoditi, nebuloza, ak se dogodi idemo rješavati ak ne još bolje........................naravno , to ne znači da treba ući u minus na računu jer će možda biti bolje pa što bude bude, ali stalno razmišljati što ako je prenaporno i stresno......

Avatar Torento
Torento
21:46 08.05.2012.

Nastavak naslova: i omogući svojim neprijateljski nastrojenim susjedima više ideja za pakost.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?