Iako je općepoznato da je; uz pravilnu prehranu i redovito kretanje; kvalitetan san glavni preduvjet zdravog organizma, Svjetsko društvo za spavanje (World Sleep Society) ističe kako je manjak sna problem za čak 45 posto svjetske populacije.
Da bi utvrdili što nam točno remeti taj prijeko potrebni noćni odmor stručnjaci su nedavno proveli opširniju studiju koja je pokazala je da čak 38 posto stanovništva ne spava dobro jer im krevet, jastuk ili madrac nisu dovoljno udobni; dok trećini stanovništva odmor ometa partnerovo hrkanje.
Ovo je 18 najboljih poza za spavanje: Je li vaša omiljena među njima?
Uspješan san, kaže studija, narušavaju još i prometna buka, previše vanjskog svjetla te loše navike poput večernjeg ispijanja kofeinskih napitaka. Veliki utjecaj na 14 posto ispitanih ima i noćno pregledavanje mobitela, pa čak četvrtina odraslih smatra da im svakodnevno treba čak četiri sata sna više.
- Mnogi su u pandemiji uvelike promijenili svoju rutinu spavanja pa ne čudi da ju je sad teško vratiti - rekao je za Mirror liječnik za spavanje i autor knjige “Teaching the World to Sleep” dr. David Lee koji svima koji se bore sa nesanicom savjetuje da prije spavanja isprobaju jednostavnu tehniku dubokog disanja.
- Osim toga, u spavaćoj sobi se nemojte presvlačiti, čitati ni koristiti elektronske uređaje - rekao je, "da bi s vremenom krevet u njoj počeli povezivati isključivo spavanjem.” Važno je, dodaje, imati i udoban krevet i madrac, te u krevetu ne misliti o svakodnevnim poslovima i problemima.
Istraživanje je pokazalo i da, premda se ona mijenja, za većinu ljudi tipična rutina prije spavanja znači odlazak na WC, pranje zubi i zaključavanje vrata i gašenja svjetla po kući, no neki prije odlaska u krevet redovito gledaju i TV (38 posto) i pregledavaju društvene mreže (18 posto)
Prosječna se odrasla osoba za spavanje prema ovom istraživanju priprema 32 minute, a onda 22 minute pokušava zaspati.
Uzroci lošeg sna prema istraživanju:
- stres
- previsoka ii preniska temperatura sobe
- tjeskoba
- mobitel
- neudoban madrac/jastuk
- briga o financijama
- partnerovo hrkanje
- previše svjetla
- pijenje pića s kofeinom
- vanjska buka
- briga oko posla i rokova
- korištenje mobitela u krevetu
- jedenje prije spavanja
- kućni ljubimac
Raniji odlazak na spavanje smanjuje rizik od depresije 23 posto