zdravlje kože

Nemojte to preskakati: Evo zašto je važno istuširati se kada izađete iz mora!

Shutterstock
11.08.2023.
u 08:00

Morska voda mora biti čista i nije prikladna za sve tipove kože

Odavno znamo da morska voda, bogata solju, kao i zrak na mnogo načina blagotvorno djeluju na zdravlje. Kupanje u morskoj vodi, slane saune i upotreba morske soli u kuhanju odavno su dio ljudske kulture. Poznati su i utjecaji morskog okruženja na kožu u određenim uvjetima. U svakom slučaju, dobro je znati kako morska sol utječe na vašu kožu, piše stranica Metropolitan, koja je sažela rezultate istraživanja. 

Uvijek imajte na umu dvije stvari: morska voda mora biti čista i nije prikladna za sve tipove kože. Stoga je dobro provjeriti reakciju na malom dijelu tijela prije kupanja u moru, piše Well and Good

VEZANI ČLANCI:

Poboljšanje simptoma ekcema: Ekcem je česta alergijska upala kože koja se manifestira kao ispucala, suha ili svrbežna koža, ponekad i kao otok. Jedno istraživanje iz 2016. pokazalo je da morska voda može imati i pozitivan utjecaj na kožu zahvaćenu ekcemom. Dobri efekti dolaze od minerala kojima je morska voda obogaćena, kao što su kalcij, magnezij, kalij, cink, selen, krom… Kupanje u morskoj vodi tako može utjecati na poboljšanje simptoma. Glavni uvjet je, naravno, da je more čisto.

Ublažavanje drugih alergijskih reakcija: Morska voda smanjuje prisustvo imunoglobulina E, koji izaziva alergijske reakcije, a također usporava ili zaustavlja reakciju kože na prisustvo određenih drugih tvari koje uzrokuju alergije.

Pomoć kod psorijaze: Liječnici često preporučuju namakanje u morskoj vodi ili vodi s odgovarajućom količinom morske soli kako bi se ublažili simptomi psorijaze. Neće biti na odmet ako malo više plivate u moru nego inače da biste smanjili ili se čak riješili psorijaze, piše Metropolitan. Naglašava se, međutim, da to ne znači da ćete se trajno riješiti psorijaze, jer je to kronična bolest. Iako još uvijek nije jasno zašto morska voda ublažava psorijazu, istraživači pretpostavljaju da širi krvne žile, oslobađa β-endorfine i enkefaline koji pomažu u suzbijanju boli ili pomaže u uklanjanju bakterija na površini kože.

Prirodni piling: Morska voda može djelovati kao piling za cijelo tijelo, uklanjajući mrtve stanice s gornjeg sloja kože. To sprečava njihovo nakupljanje, koje inače dovodi do akni i mitesera.

Ovo je najčešća pogreška koju mnogi rade nakon tuširanja, prema mišljenju dermatologa!

 

Komentara 8

GR
Grguč
09:05 11.08.2023.

u samom članku ne nalazim odgovor na tvrdnju u naslovu: Zašto je važno istuširati se kada izađete iz mora? Ja to inače ne radim i čudim se ogromnoj većini koja to radi pa sam se nadao da ću napokon shvatiti zašto, kad ono parole bez pokrića!

Avatar rubinet
rubinet
09:34 11.08.2023.

I zašto je važno istuširati se nakon izlaska iz mora?

DU
Deleted user
15:14 11.08.2023.

Sol na koži je zdrava a većina ju dobro podnosi. Ova na slici izgleda lijepo i sexi iako je u nekom klasičnom kupaćem kostimu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije