Modeli, sportaši, pisci...

Nije sve kako se čini: Ova zanimanja su sve, samo ne glamurozna kako svi misle

shutterstock
10.03.2020.
u 12:23

Jedno od najčešćih pitanja u školi je što djeca žele biti kada odrastu, a oni maštaju o zanimanjima koja su prezentirana kao glamurozna i ona od kojih su primanja visoka. Sportaši, pisci, modeli i mnogi drugi otkrivaju da njihov posao i nije tako jednostavan i glamurozan.

Neka zanimanja obećavaju život prepun uzbuđenja, novaca, slave i šanse za proputovati svijet. Ipak, čini se da je to tako samo na papiru i ekranu, piše Insider.com. Ovih 9 zanimanja donose puno više patnje i stresa nego što ljudi misle.

1. Modeli
Svi misle kako modeli žive luksuzni život, ali stvarnost je ipak drugačija. Jako naporni dani, natrpan raspored i ne toliko velika zarada kao što se čini. Možda putuju po svijetu i nose dizajnerske stvari, ali prati ih jako naporan tempo i stalni pritisak da moraju biti u formi.

U jednom intervjuu za Vogue, Bella Hadid je priznala: "Plakala bih svako jutro kad bih se probudila, plakala sam za vrijeme pauze za ručak i prije spavanja. Bila sam emotivno nestabilna jedno vrijeme jer sam radila 14 sati dnevno, četiri mjeseca u komadu. Imala sam samo 18 godina. Mislim da sam samo htjela malo prodisati."

U New Yorku modeli godišnje zarade oko 48 130 dolara (325 600 kuna), što je samo trećina prosječne plaće na Manhattanu.

2. Profesionalni kušači hrane
Ne, ovo zanimanje nije kao što svi misle - samo jedeš i plaćen si za to. Kušači hrane mogu ju ocijeniti samo kao lošu ili dobru, moraju biti jako koncentrirani, a radni dani znaju biti često isti - kada isprobavaju neki kolačić ili kreker često ga moraju isprobavati svaki dan nekoliko tjedana. 

3. Pisci
Mnoge djevojke maštale su o poslu Carrie Bradshaw nakon gledanja serije 'Seks i grad', ali u stvarnosti biti pisac je jako teško i često se ne može živjeti samo od tog zanimanja (Iako je Carrie prikazana kao da se može). Nerijetko pisci rade nekoliko poslova ili ih pomaže obitelj i partner kako bi ostvarili svoje snove. 

Žele nevine partnere, 71 posto živi s roditeljima... Evo kako žive mladi u Hrvatskoj:

4. Profesionalni igrači video igrica
Dok su djevojke maštale o životu Carrie Bradshaw, dječaci su maštali o tome da hobij igranja video igrica bude njihovo zanimanje, a neki su to i ostvarili. Tek tada su shvatili što ovaj posao nosi sa sobom. Vrlo često ste izolirani od stvarnosti i često pod stresom. Izgubite osjećaj za bližnje, a prioritet postaju pretplatnici koji doprinose zaradi. Također, igrači video igrica pate i fizički - zglobovi na rukama se 'troše' i počnu kronično boljeti. 

5. Vlasnici restorana
Uspjeti u ovoj industriji je jako teško, pa često restorani propadaju. Vlasnici barova i restorana rekli su kako rade po 18 sati dnevno, nemaju nikakav socijalni život, često obavljaju 'prljavi' dio posla, dobivaju razna, nerijetko glupa pitanja svojih gostiju, a znaju kako im uspijeh baš i nije zagarantiran.

6. Profesionalni sportaši
Sponzorstva, pokloni, odmori i putovanja? Tako nekako svi vidimo život profesionalnih sportaša, ali stvarnost je potpuno suprotna. Tu je puno odricanja, ozljeda, treniranja. Provođenje vremena s najbližima svedeno je na minimum. Skijaš Tim Jitloff rekao je kako je barem tri puta u karijeri ozbiljno razmišljao da odustane. "Bilo je puno trenutaka gdje sam se osjećao jako loše emotivno i mentalno."

7. Astronauti
Raditi za NASU činilo se kao ostvarenje snova u djetinjstvu, ali astronauti često pate fizički i psihički, a neke posljedice uzrokovane ovim poslom prate ih cijeli život. Oni žrtvuju svoje zdravlje kako bi obavili misiju. Niska gravitacija može uzrokovati osteoporozu i osjećaj vrtoglavice. 

8. Modni dizajneri
Modna industrija je sve samo ne lagana za izdržati. Do nekog prosječnog uspijeha treba se penjati jako puno stepenica, a doživjeti da se vaša kolekcija predstavlja na modnoj pisti nekog tjedna mode gotovo je i nemoguće. Dizajneri rade jako puno sati dnevno na svojim kreacijama, osjećaju stalni pritisak i stres. 

9. Fotografi
Putovati svijet kako biste fotografirali prirodu zvuči odlično, ali proživljavati divljinu i nije baš jednostavno ni glamurozno. Opremu fotografi kupuju sami, pa je početno ulaganje jako veliko. Konkurencija je ogromna, a život izlažete riziku.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije