Poznato je više od 2000 vrsta šljiva na svijetu, a U Hrvatskoj je najraširenija sorta poznata pod nazivom bistrica, koja dozrijeva krajem kolovoza i početkom rujna.
Idealno je vrijeme da već danas krenete u nabavku ili berbu ovih slasnih plodova jer su odličan izvor vitamina C, K, E, B6 te folne kiseline i niacina.
Osim toga, ovi plodovi sadrže značajne količine flavonoida polifenola poput luteina, kriptoksantina i zeaksantina kojima se pripisuju snažna antioksidacijska i protuupalna svojstva. Također, sprečavaju prijevremeno starenje i pomažu u borbi protiv slobodnih radikala. Novija istraživanja potvrdila su još jednu dobrobit konzumacije šljiva, zeaksantin, koji šljiva sadrži, ima sposobnost filtracije UV zraka te smatra dobrim zaštitnikom kože i očiju.
Beta-kriptoksantin prisutan u šljivama smanjuje rizik obolijevanja od raka pluća za više od 30%, te od pojave artritisa za čak 41%. Šljive sadrže limunsku kiselinu koja otklanja umor, sprečava grčeve te poboljšava rad jetre i probavnog sustava. Tu su i klorogena i pantotenska kiselina te nešto proteina i ugljikohidrata. Šljiva obiluje i vlaknima koji pridonose pravilnoj probavi i zdravom metabolizmu, piše Alternativa za vas
Ono što je posebno zanimljivo i korisno znati jest to da, iako najukusnija tek ubrana, suha šljiva sadrži čak 6 puta više antioksidansa od sirovog ploda.
Osim toga, šljiva čuva srce, pomaže u apsorpciji željeza te se preporučuje osobama koje se bore s anemijom, poboljšava probavu, preporučuje se i dijabetičarima jer regulira razinu šećera u krvi, čuva kosti, pomaže u mršavljenju i odlična je za zdravlje kože i kose.
>>Ovu biljku najčešće izbjegavamo u širokom luku, ali ona je zapravo čudesni lijek
suha šljiva definitivno poboljšava "probavu", katkada i momentalno treba otrčati do "ureda"