Od 1. do 7. kolovoza obilježava se Međunarodni tjedan dojenja čija je ovogodišnja tema "Dojenje: Pobjednički cilj - za život!“.
1. Dojiti na zahtjev djeteta ili po rasporedu?
Preporuka je da se dijete doji na zahtjev jer često dojenje stimulira proizvodnju mlijeka. Ono funkcionira po principu ponude i potražnje. Kako će se povećavati laktacija, to će se intervali između dojenja prvo noću, a potom i danju polako povećavati.
2. Kako procijeniti imam li dovoljno mlijeka i napreduje li dijete dovoljno?
Djetetov rast i dobitak na tjelesnoj masi najbolji su pokazatelj adekvatne količine mlijeka.
U početku dojite 8-12 puta dnevno. Pratite broj mokrih pelena koji bi trebao biti oko 6 dnevno nakon prvog tjedna života. U prvom tromjesečju mjesečni prirast na težini je prosječno oko 750 g, a tjedni 175 g, no raspon očekivanog tjednog prirasta kreće se od 120 g do 240 g. Zamolite patronažnu sestru da vam izvaže dijete jednom tjedno kako biste mogli pratiti dinamiku prirasta. Svakodnevno ili vaganje nakon svakog obroka ne preporučujemo.
3. Kako prepoznati rane znakove gladi novorođenčeta?
Rani znaci gladi prepoznaju se po mimici sisanja, okretanju glavice na stranu i refleksu hvatanja usnama, sisanju šaka te brzim pomicanjem oka ispod kapaka, što upućuje na plitak san. Plač je kasni znak gladi i tada je dojenče već teže umiriti i podojiti.
4. Što učiniti kod bolnih i napuklih bradavica ?
Bolne i napukle bradavice su u pravilu posljedica pogrešne tehnike dojenja. Nastaju zbog pogrešnog zahvaćanja dojke u smislu da dijete hvata samu bradavicu, bez areole. Mogu biti posljedica i pogrešnog odvajanja s dojke, nepravilnog korištenja izdajalica, neadekvatnog grudnjaka, korištenja sapuna i drugih sredstava koja isušuju.
Prije svega revidirajte položaj i tehniku dojenja, dojenje započnite na manje bolnoj dojci, nakon dojenja na dojku nanesite manju količinu lanolina.
5. Upala dojke, mastitis i dojenje
Simptomi mastitisa su bolna i osjetljiva dojka, povišena tjelesna temperatura, poremećaj općeg stanja, iscrpljenost, zimica, bolovi u mišićima te mučnina. To je stanje koje zahtijeva trenutnu konzultaciju s liječnikom. Ne prekidajte dojiti dijete, dojite što češće. Liječnik će ordinirati terapiju, a vi ćete si pomoći tako da prvo pokušate dojiti na upaljenoj dojci, a ako to predstavlja veliku bol, dojite na zdravoj dojci, a bolesnu izdajajte. Povećajte unos tekućine, nježno masirajte dojku i odmarajte. Infekcija ne ugrožava vaše dijete.
6. Dojenje i ljeto: kupanje u hladnom moru, bazenu, ronjenje, korištenje zaštitnih krema za sunce…
Ljeti, na plaži, putovanjima i tijekom boravka izvan kuće sva praktičnost dojenja dolazi do punog izražaja. Često savjetujemo majke da odgode početak dohrane do povratka s ljetovanja. Važno je znati da se dojenče ljeti doji češće i kraće. Dok se isključivo doji, ne treba mu dodavati nikakvu tekućinu. Preporučujemo da majka poveća svoj unos vode, nezaslađenih biljnih čajeva ili svježe cijeđenih sokova.
- Dojilja se može kupati u bazenu, ali preporučujemo da ispere tragove klora s dojke prije dojenja
- Dojilja može plivati u hladnom moru i to neće imati negativan utjecaj na količinu mlijeka
- Dojilja može vježbati i intenzivno plivati, ali preporučujemo to činiti nakon dojenja, kako bi njoj bilo ugodnije, a dojenče neće osjetiti promjenu u okusu mlijeka
- Ronjenje s bocama se također ne zabranjuje jer je količina dušika koji se oslobodi u majčinom mlijeku zanemarivo mala
- Korištenje zaštitnih krema za sunčanje dozvoljeno je za dojilje, ali je ograničeno za dojenčad prvih šest mjeseci.
7. Dojenje i estetika dojki
Veličina, oblik i čvrstoća dojki ovise o omjeru žljezdanog, vezivnog i masnog tkiva. Sve navedeno genetski je određeno i samo dojenje nema nikakvog neželjenog utjecaja na izgled dojke. Problem može biti jedino u prekomjernom debljanju tijekom trudnoće pa ga svakako valja izbjeći.
8. Treba li dojenče buditi radi dojenja?
U novorođenačkoj dobi, kod djece rođene prije vremena ili rođene s malom porođajnom težinom, u početku preporučujemo buđenje djeteta svaka tri sata. Kod veće djece koja lijepo napreduju preporučujemo da ih dojite na zahtjev.
9. Je li dojenje koje traje samo nekoliko minuta dovoljno da dijete pojede potrebnu količinu mlijeka?
Ima djece koja se vrlo brzo zasite pa im dojenje traje oko pet minuta ili čak i manje. Ako lijepo napreduju, imaju adekvatan broj mokrih pelena te zadovoljno zaspu nakon dojenja, ne treba ih na silu buditi i forsirati. Prijevremeno rođenu djecu te djecu koja sporo i lijeno sišu i brzo zaspu treba tijekom dojenja stimulirati na duže sisanje.
10. Dojenje i pojava prve menstruacije nakon poroda
Pojava prve menstruacije nakon poroda može rezultirati prolaznim poteškoćama u dojenju i to u vidu nemira na dojci i odbijanja dojenja. Najčešće se spominje smanjenje količine mlijeka ili promjena okusa mlijeka kao razlog, ali važno je znati da treba normalno nastaviti dojiti. Treba ponuditi dojenčetu dojku češće, ako je jako nemirno, dati mu je u snu. Problemi su kratkotrajni i za dan-dva u pravilu nestaju.
Više informacija o dojenju potražite na: www.bebe-nestle.hr
>>Ovo je 7 najvećih grešaka koje rade novopečene majke
>>Žene osjećaju krivnju barem jednom na dan. Ovo je 10 najčešćih razloga zbog kojih se 'grizu'