Nakon šafrana i vanilije, kardamom je treći najskuplji začin na svijetu.
Obiluje zdravim fitonutrijentima, a osobito je bogat manganom, mineralom važnom za izgradnju čvrstih kostiju i zdravog vezivnog tkiva. Mangan je važan i za rad mozga i živčanog sustava, za metabolizam ugljikohidrata i masnoća, a pomaže i apsorpciji kalcija te regulaciji šećera u krvi. Osim mangana, kardamom sadrži i niacin, riboflavin, vitamine A i C, kalij, kalcij, natrij, bakar, željezo, magnezij, cink, fosfor…
Osim što pruža slatkasti, bogat okus, blagonaklono djeluje i na zdravlje, piše Alternativa za Vas.
Kardamom ljudi na Istoku žvaču kao prirodni osvježivač daha. Poznato je i da neke gume za žvakanje sadrže kardamom upravo zbog tog učinka. Istraživanja koja su provedena na Sveučilištu Kurukshetra u Indiji pokazala su djelotvornost ekstrakta kardamoma protiv bakterija u usnoj šupljini kao što je Streptococcus mutans te gljivica kao što je Candida albicans.
Istraživanja su pokazala da osobe koje boluju od dijabetesa imaju niske razine mangana u krvi pa će kardamom pomoći i osobama oboljelih od spomenute bolesti jer uravnotežuje razine šećera u krvi. Osim što pridonosi dobroj probavi te sprečava nadutost i grčeve, ovaj začin štiti i od pojave čira na želucu i ublažava osjećaj mučnine, povraćanje i štucanje.
Istraživanja su pokazala da konzumacija kardamoma može pomoći osobama koje pate od dišnih tegoba poput astme ili kratkoće daha, širi bronhije te na taj način povećava protok zraka prema plućima te poboljšava disanje kod astmatičara.
Ostale dobrobiti kardamoma: ublažava depresiju, djeluje poput afrodizijaka, pomaže kod bolesti urinarnog trakta, potiče detoksikaciju organizma, a stručnjaci ga preporučuju i kao dodatak kavi, jer neutralizira neke njene štetne učinke. Odličan je dodatak domaćem kruhu, juhama, smoothiejima, a slaže se i s okusom badema, vanilije, cimeta, đumbira i kokosa.