Da bi što lakše podnijeli višesatno sjedenje u klupama, marljivo učili, ali i bili koncentrirani, za školarce je i te kako važna prehrana. Osim što mora biti raznolika, nutricionisti naglasak stavljaju i na obveznih pet obroka u danu.
– Za školarce je najvažniji doručak, a potreban je da potakne metabolizam, da šećer uđe u krv, dođe do mozga i na kraju poveća koncentraciju. Dva međuobroka u danu trebala bi se sastojati od sezonskog voća ili običnog jogurta sa svježim voćem, a može i integralno pecivo. Ručak bi trebao biti pripremljen kod kuće i sastojati se od domaćeg variva, mesa ili ribe te ostalih kvalitetnih namirnica koje djeluju na rast i razvoj te osiguravaju energiju. Večera mora biti lagana i hranjiva poput povrtne salate – objašnjava nutricionistica Mirna Trumbetaš.
Za grickanje u školi i za međuobroke idealni su orašasti plodovi, sjemenke i sušeno voće.
– Sušeno voće izvor je voćnog šećera i idealno je za zasititi se, ali kod kupnje birajte ono koje nije ušećereno – ističe M. Trumbetaš.
U prehrani je bitan i svježi sir koji sadrži bjelančevine važne za razvoj organizma kod djece. Od mesa su najbolji odabir piletina, puretina ili teletina.
– Za dječji organizam bitni su i fermentirani proizvodi, a od napitaka najvažnije je piti vodu i mlijeko, a može i čaj za doručak – zaključuje nutricionistica.
U kojemu razdoblju života najviše rastete? U djetinjstvu udvostručujemo porođajnu težinu u šest mjeseci. To nikada ne učinimo u životu. Tada nam i treba najviše bjelančevina. Koliko ih sadrži majčino mlijeko? Oko 3 posto. Dakle, male bebe, čija tijela najbržee rastu i čije su potrebe za bjelančevinama stoga najveće, najbolje napreduju sa skromnih 3 posto. Pri izračunavanju postotka kalorija od bjelančevina u biljnoj hrani nalazimo: - špinat: 49% - brokula 45% - zelena salata: 34% - crveni grah: 26% - kupus: 22% - raž: 20 % - limun: 16% - bademi: 12% - proso: 12% - krumpiri: 11% - jagode, naranče, tešnje, marelice, lubenice, grožđe: 8%