Hmm...

Ovo je 7 najčešćih mitova o kavi u koje mnogi vjeruju - a ne bi trebali

Shutterstock
09.04.2021.
u 09:23

Kava je jedan od najvećih izvora antioksidansa i povezana je sa smanjenjem rizika od nekih karcinoma, smanjenim rizika od dijabetesa tipa 2, raznih metaboličkih bolesti, bolesti jetre, depresije i Alzheimerove

Malo tko ne popije barem šalicu kave ujutro, a koliko nam je kava prisutna u svakodnevnom životu najbolje pokazuje istraživanje Statiste koje kaže da prosječna osoba dnevno popije 1,87 šalice ovog svjetski popularnog napitka - ali i da su mnoge 'činjenica' koje  mislimo da znamo o kavi pogrešne.

Evo što kažu dijetetičari, u koje to mitove vjeruje najviše kavopija.

1. Dijabetičari ne smiju piti kavu

- Rizik od nastanka dijabetesa tipa 2 smanjuje se za sedam posto s jednom šalicom kave dnevno - kaže dijetetičarka i glasnogovornica Akademije za prehranu i dijetetiku dr. Roxana Ehsani. Ona dodaje da se rizik od dijabetesa tipa 2, suprotno mišljenju mnogih, čak povećava ako uopće ne pijemo kavu, jer kofein umanjuje šanse za obolijevanje. 

- Samo pripazite s čim je pijete jer ako u kavu dodajete šećer ili šlag, ona više neće biti tako zdrava - rekla je Ehsani koja rizičnoj skupini za razvoj dijabetesa preporučuje crnu kavu ili kavu s kapljicom nemasnog mlijeka.

Foto: Shutterstock

2. Instant kava je nezdrava

- Mnogi misle da je instant kava nezdrava zbog načina na koji se obrađuje, jer gubi prirodne korisne spojeve iz kave, ali to nije istina - objasnila je za portal MSN nutricionistička savjetnica dr. Carissa Galloway.

Ona kaže kaže da je kava puna antioksidansa, a iako instant kava nema tako visoku koncentraciju, oni su svejedno prisutni, pa ne može nikako biti nezdrava.

3. Kava izaziva dehidraciju

- Kava je blagi diuretik, no budući da je riječ o tekućini, njeni su diuretički učinci uravnoteženi s količinom vode koju sadrži - kaže dijetetičarka dr. Amy Shapiro.

Foto: Shutterstock

To su dokazali i istraživači u studiji objavljenoj u PLOS One koji su promatrali krv i urin sudionika koji su tri dana pili ili kavu ili ekvivalentnu količinu vode, a između dvije skupine nije bilo značajne razlike u razini hidratacije.

Zagrepčani sretni što konačno mogu popiti kavu na terasi

1/12

 

4. Kavu ne bi trebali piti prije tjelesne aktivnosti

- Dapače, konzumiranjem kofeina prije ili za vrijeme vježbanja sportaši mogu povećati svoje tjelesne i mentalne performanse - kaže Ehsani, a često im kava pomaže smanjiti i bol i percepciju umora tijekom vježbanja, te povećava izdržljivost kod treninga visokog intenziteta, pa čak i sposobnost fokusiranja i koncentracije.

Ehsani zato preporučuje da se sat vremena prije aktivnosti uzme 2-6 miligrama kofeina po kilogramu tjelesne težine.

5. U napitcima od kave samo su 'prazne kalorije'

Većina dijetetičara kaže da kava nije dobra ako želite smršavjeti ili ojačati, no to ne znači da tad trebate izbjegavati i sve napitke od kave.

Foto: Shuttershock

- Kava je sama po sebi niskokalorična i ima otprilike jednu kaloriju po šalici, pa nije problem u kavi već u onom što u nju stavljamo - objasnila je Galloway koja zato preporučuje da se u kavu ne dodaje puno šećera, mlijeka i/ili šlaga. 

6. Kava zaustavlja rast djece u razvoju

Istraživanje provedeno na starijim osobama s znakovima osteoporoze pokazalo je da kava smanjuje apsorpciju kalcija, ali samo onoliko koliko može nadoknaditi žlica do dvije mlijeka.

- Dakle, ako vaš tinejdžer treba dodatnu energiju, radije neka izbjegava šećer nego kavu - kaže Shapiro.

7. Kava je nezdrava

- Kava je jedan od najvećih izvora antioksidansa - kaže Ehsani i povezana je sa smanjenjem rizika od nekih karcinoma, smanjenim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2 i raznih metaboličkih bolesti, bolesti jetre, Parkinsonove, depresije i Alzheimerove bolesti. 

Nakon lockdowna, građani jedva dočekali prvu kavu u gradu: "Ovo mi je prva koju pijem. I odmah nakon ovog ću ići na drugu!"

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije