prvi dani u klupama

Perete li redovito školski ruksak ili torbu? Evo kako je najbolje to učiniti

učenice
Getty Images
05.09.2022.
u 14:30

Ovisno o materijalu, većinu najlonskih ili platnenih ruksaka možete prati u perilici ako nemaju kožnati rub

Nemoguće je spriječiti da se torbe i ruksaci zaprljaju, no možete svaki dan ''sanirati štetu''. Čim dijete dođe kući, iz torbe izvadite vlažnu odjeću i eventualne ostatke hrane pa nježno očistite unutrašnjost blagim deterdžentom za suđe, posebno mrlje ako ih primijetite. 

Profesorica povijesti od kruha radi pravu umjetnost

učenice
1/15

Prije nego što ruksak stavite na pranje, provjerite naljepnicu o održavanju koja je vjerojatno u glavnom pretincu. Ako na njoj piše da se predmet ne smije močiti, upotrijebite vlažnu krpu i malo nježnog sredstva za pranje suđa i izribajte prljava područja. Ako ruksak nema naljepnicu, probno očistite manju površinu i unutrašnjost prije nego što ga cijelog operete.

  • Izvadite sve iz ruksaka. Stavite stvari u plastičnu vrećicu kako bi ostale zajedno dok se ruksak pere. Očistite ili zamijenite sve što je zaprljano da ne vraćate ništa prljavo u čist ruksak. Pazite da operete svaki pretinac.
  • Ako u pukotinama ima mrvica i prašine, upotrijebite ručni usisivač, a za prljavštinu koju je teško ukloniti koristite se čistom četkicom za make-up; ona će pomoći pri čišćenju, a neće oštetiti tkaninu.
  • Ako unutra postoji metalni okvir, izvadite ga. Ostavite sve džepove otkopčane. Odrežite sve konce u blizini patentnih zatvarača kako se ne bi petljali tijekom pranja.

Može li se ruksak prati u perilici?

Ovisi o materijalu, većina najlonskih ili platnenih ruksaka može u perilicu. Ipak, ako imaju kožni rub, radije ih nemojte stavljati na pranje.

  • Ako postoje bilo kakve vanjske ili unutarnje mrlje, mekom četkom ili četkicom za zube na njih nanesite malo deterdženta za suđe i pustite da odstoji oko 30 minuta.
  • Okrenite ruksak naopako ili ga stavite u jastučnicu ili vrećicu za pranje rublja kako biste izbjegli da se trake i patentni zatvarači uhvate u bubanj ili oštete stijenke perilice.
  • Za strojno pranje upotrijebite malu količinu deterdženta i perite na nježnom ciklusu hladne vode.

"Preporučujemo da torbe i ruksake sušite na zraku jer bi sušenje u sušilici moglo oštetiti podstavu i izazvati pukotine na uglovima", kaže Kali Shager iz Land's Enda.

Ostavite sve patentne zatvarače otkopčane, a ruksak objesite naopako. 

Za ručno pranje potrebno je:

sredstvo za uklanjanje mrlja 
nježni deterdžent (najbolje bez mirisa, boja ili drugih kemikalija)
meka četka za pranje ili stara četkica za zube
krpa i/ili spužva
ručnik.

  • Ako postoje mrlje, mekom četkicom ili četkicom za zube na njih nanesite sredstvo za uklanjanje mrlja i ostavite da odstoji oko 30 minuta.
  • Napunite lavor mlakom vodom (vruća voda može oštetiti boju). Dodajte malo deterdženta.
  • Ruksak izvana izribajte mekom četkom ili krpom, posebno se fokusirajući na prljava područja i mrlje. Okrenite ga naopako i operite unutrašnjost.
  • Bacite prljavu vodu i lavor napunite hladnom vodom. Temeljito isperite i iscijedite. Savijte ruksak u debeli ručnik da se upije višak vode. Osušite na zraku, savjetuje Real Simple.

Preletjela je 11.200 kilometara da upozna stranca s Tindera, rodila se ljubav i sad imaju dijete

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije