Hrvatsko zdravstvo štedi 2827 kuna u ukupnom trošku otkrivanja raka dojke jedne pacijentice ako se pri tome koristi PET/CT umjesto CT dijagnostika.
Izračun je to skupine stručnjaka na temu ekonomskih aspekata PET/CT dijagnostike, čije je rezultate nedavno objavila Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti.
U svojem radu napomenuli su da točan iznos uštede varira ovisno o kojem je raku riječ te da se odluka o liječenju nakon PET/CT pretrage promijenila u gotovo 37 posto oboljelih.
Znanstveni izračun
Prvi je to znanstveni izračun koji dokazuje da je PET/CT povoljniji i učinkovitiji za pacijenta i za zdravstveni sustav.
Ta je pretraga godinama izazivala prijepore budući da do prije dvije i pol godine uređaj nije imala nijedna bolnica te su pacijenti odlazili u privatnu zdravstvenu ustanovu na pregled.
Poliklinici Medikol HZZO je za ukupnu dijagnostiku, pa tako i PET/CT, prošle godine platio 44,7 milijuna kuna za obavljene preglede, što se više puta javno propitivalo, a uštedio je 11 milijuna kuna na godišnjoj razini. KBC Zagreb jedina je bolnica s tim uređajem, dok Medikol radi u svoja četiri centra u Zagrebu, Osijeku, Splitu i Rijeci.
Različite maligne bolesti
Godišnje se u Hrvatskoj otkrije više od 20 tisuća karcinoma, a među njima je i pacijentica koja je na PET/CT poslana zbog lezije na jetri. Dotadašnja dijagnostika nije otkrila maligne stanice, punktirana joj je lezija i nalaz je bio negativan.
Međutim, PET/CT nalazom, napravljen u Medikolu, otkrivene su još dvije dodatne lezije između vijuga crijeva i u zdjelici, a konačna je dijagnoza bila – neuroendokrini karcinom.
– Indikacije za PET/CT su temeljene na jasno utvrđenim dokazima koji potvrđuju korist pretrage za bolesnike glede procjene stadija i stupnja proširenosti bolesti, a time onda i mogućnosti primjene najadekvatnijeg oblika liječenja te poboljšanja prognoze, ishoda same bolesti.
PET/CT je metoda koja se primarno rabi kod ljudi s različitim malignim bolestima, primjenjuje se u dijagnostici bolesti, nepoznatog primarnog tumora, kliničkom praćenju bolesnika, procjeni proširenosti bolesti i učinka liječenja.
S obzirom na to da je ova pretraga izuzetno bitna u otkrivanju i praćenju bolesti, pacijenti ne bi smjeli biti na listama – objasnila je dr. sc. Sunčana Divošević, pročelnica Odjela nuklearne medicine u Medikolu koja vodi PET/CT centre Medikola u Zagrebu i Rijeci.
>>Godišnje do 2.500 novooboljelih od raka dojke, sve više Hrvatica na preventivnim pregledima