ovaj tjedan

Pokrenite postupak mirnog rješavanja sporova bez naknade u razdoblju od 17.do 22. listopada

Tjedan mirenja
Foto: PR FOTO
1/2
17.10.2016.
u 14:17

Pripremljena su brojna predavanja za odvjetnike i suce te interaktivne radionice za zainteresirane građane i izmiritelje. Svečano će se obilježiti „Conflict Resolution Day- Svjetski dan rješavanja sukoba"; - veliki dan u svijetu mirnog rješavanja sporova.

Hrvatska udruga za mirenje (HUM), prva medijacijska udruga u Republici Hrvatskoj, četvrtu godinu za redom organizira TJEDAN MIRENJA pod nematerijalnim pokroviteljstvom Grada Zagreba u razdoblju od 17. do 22. listopada 2016. u Zagrebu s ciljem promocije mirenja (medijacije) kao izvansudskog načina rješavanja sukoba i sporova.

Tjedan mirenja je otvoren za sve građane, a postupci mirenja tijekom Tjedna pred Centrom za mirenje HUM-a provest će se bez naknade (besplatno). Kroz Tjedan mirenja održat će se okrugli stolovi vezani uz rad institucija za mirenje, „Mirenje na radnom mjestu“ i „O Odluci Vlade RH o poticanju izvansudskog načina rješavanja sporova“. Stručnjaci s područja prava odnosno mirenja, predstavnici i čelnici državnih tijela, imat će priliku razmijeniti stajališta o odluci te kroz zajedničku raspravu pokušati dobiti odgovore na pitanja o primjeni odluke.

Pripremljena su brojna predavanja za odvjetnike i suce te interaktivne radionice za zainteresirane građane i izmiritelje. Svečano će se obilježiti „Conflict Resolution Day- Svjetski dan rješavanja sukoba"; - veliki dan u svijetu mirnog rješavanja sporova.

Ove godine, HUM će dodijeliti posebne nagrade zaslužnim pojedincima i organizacijama koje provode i promoviraju mirenje. “Danas više nitko sebi ne može priuštiti ignoriranje postojanja mirenja”, naveo je predsjednik HUM-a, dr. sc. Srđan Šimac. Želja nam je proširiti informaciju o postojanju mirenja kao alata za unaprjeđenje komunikacije i rješavanje sporova svih vrsta.

HUM je akreditirana institucija za provođenje postupka mirenja i za obuku izmiritelja, od strane Ministarstva pravosuđa RH. Osnovana je 19. rujna 2003., nešto malo prije stupanja na snagu Zakona o mirenju, a utemeljena je na entuzijazmu i vjeri osnivača u način rješavanja sporova koji se temelji na dijalogu, uvažavanju te razumijevanju stajališta i interesa suprotstavljenih strana. Udruga danas broji preko 700 članova, koju čine većinom fizičke osobe (od kojih su najveći broj odvjetnici, suci, gospodarstvenici i stručnjaci iz drugih područja), te pravne osobe.

U skladu s pravnom stečevinom Europske unije te bogatom povijesti i razvojem mirenja na globalnoj razini, HUM provodi aktivnosti među građanima, organizacijama i javnosti usmjerene na upoznavanje s mogućnostima mirnog rješavanja sporova. Medijacija kao  izvansudski način rješavanja sporova izvrstan je postupak za rješavanje životnih i poslovnih problema na mnogo brži, ekonomičniji, jednostavniji način. U postupcima mirnog rješavanja sporova postiže se nagodba u 60 pa do preko 80 posto predmeta. Blizu tim brojkama u uspješnosti okončanih sporova je i Centar za mirenje HUM-a, u kojem se svako treće mirenje završava s nagodbom već na prvom sastanku. Zadovoljstvo s mirenjem i s izmiriteljima je najčešće stopostotno neovisno o sklapanju nagodbe, a sve stranke koje su u HUM-u koristile postupak mirenja, preporučile bi ga i drugima.

Hrvatska udruga za mirenje poziva sve građane da u okviru Tjedna mirenja dođu u prostorije udruge na adresi Teslina 1 u Zagrebu, a sve dodatne informacije o samom programu i rasporedu radionica pronađu na web stranici www.mirenje.hr.

>>Kako riješiti sporove? Postanite profesionalni izmiritelj

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?