Uništava mikrobiom

Popularna dijeta može loše utjecati na zdravlje: 'Povećava rizik od srčanog i moždanog udara'

shutterstock
25.09.2024.
u 10:30

Iako gotovo svakog mjeseca čujemo za neki novi trend u prehrani, keto dijeta postoji već cijelo stoljeće! Ovaj prehrambeni režim liječnici su prvotno uveli kao suvremeni tretman za epilepsiju 1920-ih godina.

Od tada je keto priznata u zajednici dijeta kao način za postizanje bržih rezultata mršavljenja ograničavanjem ugljikohidrata, piše bestlifeonline.com. No, unatoč pohvalama od strane sportaša i slavnih osoba, keto dijeta nije baš dobro prihvaćena među liječnicima. Zapravo, nova istraživanja pokazuju da keto dijeta može imati negativne metaboličke i mikrobiomske učinke na tijelo.

Na ketogenoj (ili skraćeno "keto") dijeti, cilj je konzumirati velike količine masti, niske do umjerene količine proteina i što manje ugljikohidrata, prema blogu Međunarodnog vijeća za informacije o hrani, Food Insight. "Tipičan ketogeni plan prehrane cilja na otprilike pet posto kalorija iz ugljikohidrata, 20 posto iz proteina i 75 posto iz prehrambenih masti," objašnjava organizacija.

VEZANI ČLANCI: 

Keto-recepti često uključuju avokado, jogurt, maslac, sir, orašaste plodove, ulja i sjemenke, te izvore proteina poput jaja, piletine, crvenog mesa i lososa. Nećete pronaći hranu bogatu šećerom ili ugljikohidratima poput krumpira, pekarskih proizvoda ili slatkiša. "Ograničavanjem ugljikohidrata i praćenjem unosa proteina, keto dijeta nastoji staviti vaše tijelo u stanje nutritivne ketoze, metaboličkog procesa koji povećava proizvodnju ketona, koje proizvodi jetra i mogu se koristiti kao primarni izvor energije za tijelo. Kada nismo u ketozi, glukoza (dobivena unosom ugljikohidrata) je primarni izvor energije za naše tijelo," prema Food Insightu.

Za neke ljude ovaj plan prehrane funkcionira - ali za druge, keto dijeta ozbiljno utječe na zdravlje. Novo istraživanje objavljeno u časopisu Cell Reports Medicine otkrilo je da su osobe na keto dijeti sklonije višim razinama kolesterola i smanjenju dobrih crijevnih bakterija. "Ketogena dijeta je učinkovita za gubitak masnoće, ali dolazi s raznovrsnim metaboličkim i mikrobiomskim učincima koji možda nisu prikladni za sve," rekao je profesor sa Sveučilišta u Bathu i jedan od autora istraživanja, Dylan Thompson, u priopćenju za javnost.

Za studiju, istraživači su podijelili 53 zdrave odrasle osobe u grupe koje su bila na umjerenoj šećernoj dijeti, niskoj šećernoj dijeti ili keto dijeti. Na kraju 12-tjednog eksperimenta, postalo je jasno da su oni na keto dijeti bili u znatno lošijem zdravstvenom stanju nego što su bili na početku programa. Jedna od najvećih zabrinutosti bila je povećanje kolesterola. "Unatoč smanjenju masne mase, ketogena dijeta povećala je razine nepovoljnih masti u krvi naših sudionika, što bi, ako se održava godinama, moglo imati dugoročne zdravstvene implikacije poput povećanog rizika od srčanih bolesti i moždanog udara," objasnio je glavni istraživač dr. sc. Aaron Hengist.

VEZANI ČLANCI: 

Osim toga, keto dijeta je poremetila sastav crijevnog mikrobioma sudionika. Istraživači su bili posebno zabrinuti zbog smanjenja bifidobakterija, bakterije koja pomaže u proizvodnji vitamina B, snižavanju kolesterola i sprečavanju ulaska štetnih bakterija u crijeva. "Prehrambena vlakna su ključna za preživljavanje korisnih crijevnih bakterija poput bifidobakterija. Ketogena dijeta smanjila je unos vlakana na oko 15 grama dnevno, što je premalo" rekao je istraživač mikrobioma dr.sc. Russel Davies, u priopćenju za javnost. "Ovo smanjenje bifidobakterija moglo bi doprinijeti značajnim dugoročnim zdravstvenim posljedicama kao što su povećani rizik od probavnih poremećaja poput sindroma iritabilnog crijeva, povećani rizik od crijevne infekcije i oslabljena imunološka funkcija."

VEZANI ČLANCI: 

Keto dijeta također je smanjila toleranciju na glukozu i izazvala promjenu u "metabolizmu lipida i korištenju energije u mišićima," prema priopćenju. "Ako te promjene potraju kada se ljudi vrate na dijetu s većim unosom ugljikohidrata, to bi moglo povećati rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 u narednom razdoblju," primijetio je profesor Javier Gonzalez, koji je nadgledao istraživanje. Od tri skupine, oni na keto dijeti su izgubili najviše kilograma. Ipak, istraživači predlažu odabir dijete s reduciranim unosom šećera, koja također pruža rezultate u mršavljenju, ali "bez očitih negativnih utjecaja na zdravlje."

Nutricionisti savjetuju: Ove četiri namirnice trebate jesti ako želite smršaviti

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije