Slavni peruanski romanopisac Mario Vargas Llasa prije više od trideset godina ošamario je kolegu po peru, također slavnog Kolumbijca Gabriela Garcia Marqueza. Tadašnja španjolska novinska agencija izvjestila je da se incident dogodio zbog Patricije ( Llasove supruge) koju je Marquez «tješio» dok je njezin suprug bio na putu, a šamar je bio čin «zahvale», kako je Llosa objasnio Marquezu.
Latino Amerikance prati glas «vruće krvi», no nisu samo oni jedinstveni po tome, jer kad se radi o preljubu širom svijeta reakcije su, više-manje, iste.
Iako o Francuzima vlada mišljenje da lako prelaze preko preljuba,danas bi vjerojatno rijetki to potvrdili. Ipak se posljednjih desetljeća u brak ulazi iz ljubavi što uvelike među partnerima nosi i očekivanja o monogamiji. No, to naravno ovisi od zemlje do zemlje.
Tako je u Rusiji preljub više društveni nego moralni problem. Oko 40 posto Rusa izjasnilo se da preljub nije «nikada pogreška»ili su ga samo ponekad nazvali «pogrešnim», dok se s tom tvrdnjom složilo samo šest posto Amerikanaca
Postoji mišljenje psihologa u Rusiji da je razlog čestih preljuba socio- ekonomske naravi pa navode primjer stanovanja u dvosobnim stanovima što je najčešći slučaj u toj zemlji, a također i težak socijalni status bračnih parova. Prema mišljenju ljudi motivi su često bizarni kao naprimjer; skupa bunda ili odmor u Turskoj.
Japanci vjeruju da je bračna nevjera manji zločin od indiskrecije vanbračne veze, što pokazuje sljedeći primjer; četrdesetogodišnja Japanka iz Tokija bila je ogorčena kad je njezin suprug donio poklon od ljubavnice jer je time prikršio «pravilo diskrecije».
Monogamija je zato, barem naizgled, opće prihvaćena u Americi. Razvod braka u periodu od 1970. - 1980. godine je pojednostavljen što je dovelo do velikog broja rastava, ali i posjeta psihoanalitičarima.
S obzirom na tezu da preljub nije seks već laž, psihoterapija se sastoji od superprecizne rekonstrukcije afere koja se dogodila, što bračne parove košta mnogo vremena i tisuće dolara, a sve u svrhu spašavanja braka. Prema mišljenu terapeuta radi se o teškoj moralnoj krivnji, koju naravno, treba riješiti za života.
Američki sociolozi vjeruju da ključ leži u obitelji, odnosno vrijednostima koje njeguju u pogledu monogamije. Amerika je jedina zemlja gdje se slavne osobe, a naročito političari i «zvijezde showbusinessa» ispričavaju javno zbog preljuba. Francuzi se pak zgražavaju ponašanju Amerikanaca glede ispričavanja u javnosti, jer kako kažu, takvu tajnu oni nose sa sobom u grob.
Zagovornici monogamije u toj zemlji ne pate od osjećaja krivnje dok je opće mišljenje Francuza da je prostor braka nedodirljiv i da nitko nema pravo ući u taj prostor. Latino Amerikanci su «ozloglašeni» preljubnici i to netom što uđu u bračne vode, no nadmašuju ih muškarci iz zemalja Sahare u Africi.
U državi Togo 37 posto muškaraca je prošle godine imalo više od jednog seksualnog partnera izvan braka, a njih pak nadmašuju muškarci Dominikanske Republike, dok Peruanci sudjeluju s 13, 5 posto prema procijeni istraživača.
Iako živimo u suvremenom društvu za nevjerovat je da je u Brazilu 1991. godine prošao drakonski zakon Vrhovnog suda o pravu da prevareni suprug može ubiti suparnika i svoju suprugu.