Jedan od najpoznatijih hrvatskih kulenara Tomislav Galović, koji godišnje prerađuje više od 700 svinja, a od svake proizvede desetak vrhunskih kulena, u svoje je poslovanje uveo jednu novinu. Umjesto tvornice, ovaj poznati brodski poduzetnik otvorio je Atelje kulen Galović. Prema njemu, proizvodnja kulena različitih veličina i kvalitete je umjetnost, pa je red da se tako i tretira.
– Kada sam prije petnaestak godina patentirao domaći slavonski kulen, mnogima je bilo čudno kako to da se promocija jednog takvog proizvoda održava u zagrebačkom muzeju Mimara. Odgovorio sam da je kulen umjetnički proizvod i da cijela priča o proizvodnji kulena umjetnost, od načina na koji moji seljaci hrane svinje našom slavonskom hranom, preko same proizvodnje u ateljeu do prodaje u mojim dućanima – kaže Galović.
Atelje kulen smješten je u novom proširenom objektu u Slavonskom Brodu koji je prošle godine nadograđen komorama za čuvanje gotovih proizvoda, pakirnicom i skladištem za ambalažu te tako usklađen s europskim propisima, a investicija je vrijedna oko milijun kuna.
– Smatram da pravljenje jednog takvog vrhunskog proizvoda, bez aditiva i konzervansa, u potpuno prirodnim uvjetima i ambijentu, ne može biti ništa drugo doli umjetnost. Cijelu svoju životnu filozofiju vezao sam uz to da je proizvodnja kulena dio hrvatskog i slavonskog kulturnog identiteta – ističe Galović, koji se već marljivo priprema i za ulazak Hrvatske u EU.
Prodavac magle. Prakticki primjenjljive stvari ili proizvodi nikad ne mogu biti prava umjetnost. Osim toga kulen je jako nezdrava hrana.