Pod motom “Sloboda porodu – Žene će vratiti porod u svoje ruke” udruga Roda pokrenula je kampanju kojom promiče pravo žena na slobodu porođaja. Iza možda ponešto nespretne formulacije, jer slobodu porođaja u Hrvatskoj nitko ne sprečava, krije se intencija koja promiče pravo na porođaj u svom domu i općenito – porađanje s najmanjim mogućim uplivom medicinskih intervencija. Jučer su Rode počele s projekcijom 60-minutnog dokumentarnog filma “Sloboda porodu” koji će se prikazati u 13 hrvatskih gradova, a u sklopu šire akcije u pedesetak država svijeta.
Kršenje ljudskih prava
– Film progovara o kršenju temeljnih ljudskih prava tijekom tog osobitog i važnog trenutka. Vodeći svjetski stručnjaci s međunarodnim odvjetnicima za ljudska prava pozivaju na kampanju koja zahtijeva radikalne promjene u ophođenju prema rodiljama – napominju u udruzi Roda.
Premda je ženama nekoć porođaj u bolnicama bio nedostižan san koji je rijetko koja mogla priuštiti, a stopa mortaliteta novorođene djece rapidno je pala kad je bolnički porođaj postao standard, nešto je tijekom tog procesa očigledno krenulo u pogrešnom smjeru. Hermine Hayes-Klein, američka odvjetnica i organizatorica konferencije o porođaju pod nazivom “Ljudska prava kod porođaja” ističe:
– Način na koji se odvija porođaj u mnogo zemalja izuzetno je problematičan. Milijuni trudnica podvrgnuti su nepotrebnim farmaceutskim i kirurškim intervencijama za koje i liječnici priznaju da se čine zbog financijskih razloga ili zbog osobnog komoditeta. Žene širom svijeta počinju shvaćati da porođaj ne mora i ne smije biti takav. Podcjenjivanje i zlostavljanje nisu neizbježna cijena sigurnosti. Podcjenjivanje i zlostavljanje ekstremi su koji se sigurno ne mogu smatrati svakodnevicom hrvatskih bolnica, no činjenica je da ni kod nas pravog izbora nema, jer hrvatski zakon ne poznaje i ne regulira porođaj kod kuće.
Progon babica
Zbog sličnih razloga u filmu se problematizira i slučaj mađarske primalje Agnes Gereb, koja je progonjena i zatvorena zbog pružanja skrbi pri kućnim porođajima. Njezina sunarodnjakinja Anna Ternovsky zbog nemogućnosti odabira mjesta i načina porođaja tužila je Mađarsku Europskom sudu za ljudska prava i dobila presudu. Kakav god stav imali o toj temi, poboljšanja su važna i neprocjenjiva, baš kao i svako biće koje rođenjem dolazi na svijet.
Pun mi je kufer "temeljnih ljudskih prava"...još jučer su se žene borile za temeljno ljudsko pravo da rađaju u rodilištu kako bi bile sigurne da će im porod biti u sigurnim i kvalificiranim rukama. Moja djeca su rođena u Petrovoj i NEMA ŠANSE da bih pristao na porod kod kuće. S tim se slaže i moja supruga koja ih je rodila. Dokone Rode, Babe i ostale besposlene i beskorisne feministice, gade mi se...