Bolesti srca i krvnih žila, mozga, lokomotornog sustava, dijabetes, maligna oboljenja... To su tek neke od bolesti koje nastaju zbog viška kilograma. To je prvi korak prema pretilosti, pandemiji koja uzima danak u zdravlju modernog čovjeka. Mi spadamo među deblje nacije u svijetu, a svaki drugi Hrvat je predebeo. Indeks tjelesne težine (BMI) kod osoba normalne težine iznosi od 18,5 do 24,5, dok se oni s BMI indeksom od 25 do 29,9 smatraju pretilima. Sve iznad toga debljina je koja ozbiljno ugrožava zdravlje. Uzroka je puno, a dobar dio njih osjetio je i Zagrepčanin Kruno Kovačić.
– Brza hrana, izlasci, piće, stres i minimalno kretanje doveli su me do toga da sa 28 godina dosegnem 167 kilograma. Bila je to zastrašujuća brojka, podjednako kao i moj izgled i moje zdravstveno stanje. Bez obzira na mlade godine, doveo sam se u situaciju da sam bio korak do dijabetesa, a trajno sam oštetio kralježnicu. Nakupovao sam se “čudotvornih pripravaka” i čajeva, ali pomoći nije bilo – ispričao nam je u Poliklinici Aviva gdje je prije godinu dana zatražio pomoć.
– Prošao sam kompletnu dijagnostiku, testiranje intolerancije na hranu i program vježbanja. Danas, osim što sam lakši 50 kilograma ponovo sam zdrav. I dalje redovito vježbam, a jedem gotovo svu hranu – kaže Kruno zahvaljujući timu koji ga vodio, mag. Mireli Marić, dr. Goranu Cvijanoviću, kineziologinji Ivančici Vadjon i akademkinji Vidi Demarin.
>>Jede li vaše dijete isto što i vi, bit će zdravije...