Kemoterapija snažno djeluje na tumor, ali istodobno i na okolno zdravo tkivo. Na početku se tumor nerijetko počinje povlačiti, a onda opet počinje rasti i kasnije postaje potpuno otporan na terapiju. Zato ponekad kemoterapija ne daje zadovoljavajuće rezultate i osoba koja se bori s malignom bolešću ne uspije joj se othrvati.
Zašto je kod živih pacijenata teško uništiti stanice raka, mnogostruko teže nego stanice tumora u laboratoriju, pitali su se mnogi znanstvenici, a oni s Fred Hutchinson Cancer Research Centera iz Seattlea došli su u svom istraživanju do potpuno neočekivanog otkrića.
Nakon izlaganja agresivnoj terapiji zdrave stanice na koje djeluje kemoterapija luče povećanu količinu proteina WNT16B koji omogućava preživljavanje stanica raka. Tumor tako nastavlja rasti i postaje otporan na daljnje tretmane. Ono što je najšokantnije jest to da se najveće širenje malignih stanica događa upravo u stankama između dva ciklusa terapije.
– Oštećenje sasvim zdravih stanica može imati izravan utjecaj na rast tumora. Povećano lučenje WNT16B utječe na stanice raka potičući njihov rast, razmnožavanje i širenje, a što je najstrašnije, one vrlo brzu stječu otpornost na terapiju – rekao je jedan od koautora studije Peter Nelson koji dodaje da oni koji boluju od raka ne bi trebali gubiti nadu u ovaj vid liječenja.
– Istraživanjima treba ispitati kako bi antitijela, koja bi se borila protiv WNT16B, mogla pomoći uništavanju stanica tumora. Za početak ne bi bilo loše primjenjivati manje i blaže kemoterapije – kaže znanstvenik, prenosi Daily Mail.
Ja sam laik , ali svaka terapija koja ti potpuno uništi vlastiti imunitet da bi nešto kakti napravila iznova je rizična................valjda se vode onom što te ne ubije ojača te.....u svakom slučaju loše.....