Alergije

S.O.S. Svrbe me oči, curi mi nos, kišem...

Alergija, portal
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
1/3
29.08.2013.
u 12:00

Ambrozija, biljka grozdastih cvjetova žućkaste boje, koja je u Europu stigla iz Sjeverne Amerike, u punom je cvatu i mnogima stvara velike probleme. Ne oklijevajte potražiti pomoć liječnika

Ovog vrućeg kolovoza često ćemo susretati na ulici, u tramvaju, prodavaonici... osobe koje ne prestaju kihati i šmrcati. Isprva bi čovjek pomislio da je riječ o teškoj prehladi, prouzročenoj oscilacijama temperature zraka. No, posrijedi je alergija na ambroziju, koja je ovih dana u intenzivnom cvatu, a čiji je pelud iznimno snažan alergen.

Brkaju je s prehladom

Do jučer zdrav i na alergiju imun čovjek, već danas može postati žrtva ambrozije. Pravila nema, na nju mogu biti alergični i stari i mladi i nitko ne može zajamčiti da će biti pošteđen. Štoviše, mnogi jednu, dvije, pa i više sezona uvjeravaju sebe da imaju ljetne viroze, ni ne pomišljajući da je uzrok njihovih tegoba ambrozija. A to je veliki propust jer samo pravodobno otkrivena bolest valjano se liječi. Mnoge osobe koje više godina imaju simptome alergije čak i ne znaju kako ambrozija izgleda.

Riječ je o biljci s grozdastim cvjetovima žućkaste boje, koja je u Europu stigla iz Sjeverne Amerike kao slijepi putnik na brodovima s robnim pošiljkama. I otad je postala prava mora tisućama osoba koje su preosjetljive na njezin pelud. U tijeku je cvatnja koja u alergičnih osoba prouzročuje kihanje, svrbež nosa, otežano disanje, oticanje vjeđa... S tim simptomima mučit će se do kraja rujna, kada jenjava cvatnja ambrozije. Budući da je ona žilav korov, koji se brzo razmnožava, čini se da je sve više alergičnih na nju.

– S obzirom na brzinu razmnožavanja, ambrozija je danas postala ozbiljan problem i neprijatelj broj jedan tijekom ljeta. Izaziva vrlo jak nadražaj vanjskih sluznica nosa (alergijski rinitis) i očiju (alergijski konjunktivitis). Iznimno je važno alergiju na vrijeme prepoznati i pravilno je liječiti. Glavni su simptomi vodenasta sekrecija iz nosa, svrbež i začepljenost nosa, svrbež u očima i suzenje – kazala je mr. sc. Alma Rožman, dr. med. specijalistica za plućne bolesti i tuberkulozu, ravnateljica Poliklinike za bolesti dišnog sustava.

Naša sugovornica objašnjava zašto je važno bolest na vrijeme prepoznati i liječiti. Naime, u slučaju da se alergija nekoliko sezona uzastopno ne liječi ispravno, može se pojaviti alergijska astma. Oboljeli tad ima jake napade suhog nadražajnog kašlja koji se javlja obično noću, a prati ga osjećaj gušenja i nedostatka zraka.

Kada se obradom postavi dijagnoza alergijske astme te utvrdi stupanj težine bolesti, pulmolog ili alergolog preporučit će i provođenje mjera koje za krajnji cilj imaju potpunu kontrolu bolesti. Postoje dva ideala kojima treba težiti – odsutnost simptoma i minimalna uporaba lijekova. Pritom je nužna dobra edukacija bolesnika o svim mjerama koje će biti poduzete radi liječenja njihove bolesti.

Prva mjera u liječenju alergijske astme jest, kao i kod svih drugih alergijskih bolesti,izbjegavanje kontakta s alergenom. Idealno bi bilo promijeniti klimu u vrijeme pojave sezonskog alergena na koji je osoba senzibilizirana.

Što manje doze

Sljedeća mjera u liječenju alergijske astme jest primjena lijekova. Liječnik pritom na umu uvijek ima idealno stanje bolesnika, a to je odsutnost svih simptoma uz uporabu što manjih doza lijekova te adekvatno trajanje terapije. Liječenje alergijske astme uvijek započinje najmanje 2-3 tjedna prije očekivanih tegoba (npr. kod alergije na ambroziju terapija počinje početkom kolovoza i traje do kraja listopada svake godine).

Još su više na udaru ovog alergena oni koji žive u gradovima. Dokazano je, naime, da je pelud jača u gradskim sredinama gdje je veće onečišćenje različitim sumpornim i dušičnim oksidima i lebdećim česticama koje nose pelud i aktiviraju alergiju. Riječ je o vrlo snažnom alergenu – jedna biljka za pet sati proizvede osam milijuna peludnih zrnaca! A za vjetrovita vremena pelud se rasprostire i na udaljenosti od 600 kilometara. Sjeme ambrozije može preživjeti u zemlji više od 30 godina i izdržati smrzavanje. Svaka biljka stvori više od 60.000 sjemenki. Ta je biljka postala prava napast u velikom dijelu Hrvatske.

>>Sve više oboljelih od alergija jer nam je sve viši standard

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?