Mnogo je vjerojatnije da će Europljani češće umrijeti od karcinoma nego Amerikanci. Barem tako pokazuje statistika.
Od 100 tisuća smrtnih slučajeva u Europi 2018. godine, 280 je smrtnih ishoda kao posljedica karcinoma, dok je u SAD-u, među sto tisuća preminulih, 189 od neke vrste karcinoma, podaci su Međunarodne agencije za istraživanje raka.
Razlika u uzroku smrtnosti između SAD-a i Europe, bilo je jedno od pitanja na koje su odgovor pokušali dati iz POLITICO Global Policy Lab-a.
Karcinom je bolest starijih, navode. Oko 60 posto dijagnosticiranih slučajeva neke vrste karcinoma, zahvaća osobe starije od 65 godina, a 70 posto smrtnih slučjeva uzrokovano je tom bolešću u toj dobnoj skupini.
Osobe starije od 65 godina imaju 11 puta veći rizik da će oboliti od raka u odnosu na mlađe osobe, a u Europi je više upravo tih starijih osoba u odnosu na SAD.
Oko 19 posto stanovništva u Europi je u dobi starije od 65 godina, dok ih je u SAD-u oko 15 posto. To može biti razlog zašto je stopa smrtnosti u Europi viša nego u SAD-u.
Jedna od najobuhvatnijih studija, čiji su rezultati objavljeni u lipnju prošle godine, pokazala je da je tijekom 2016. godine u svijetu bilo 17,2 slučajeva karcinoma, 28 posto više nego 2006. godine, a umrlo je 8,9 milijuna oboljelih.
Studija nalazi da su stope smrtnosti u većini zemalja u opadanju, ali broj novih slučajeva raste. Karcinom dojke najčešći je uzrok smrti žena, a karcinom pluća najviše pogađa muškarce i općenito je najveći je ubojica.
Pogledajte i video Simptomi koji će vam otkriti imate li problema sa srcem