dobro za znati

Stjuardesa savjetovala koju odjeću treba izbjegavati kada putujete zrakoplovom

Shutterstock
02.11.2024.
u 19:45

Uobičajeno je biti napuhnut tijekom ili nakon leta što znači da su elastične tkanine i prozračna odjeća vaši najbolji prijatelji na letu

U zračnoj luci piste su isključivo za avione, a ne za modu. Kad je riječ o visokom stilu, štikle je najbolje spremiti u kofer i odlučiti se za udobniju obuću, smatra stjuardesa American Airlinesa Andrea Fischbach. Uvjerava putnike da je moguće "udobno se odjenuti, a da pritom izgledate šik", prenosi New York Post.

"Savjetovala bih da se ne uzimate odjeću koja vas stvarno steže. Želite se osjećati što udobnije da biste izbjegli grčeve, otekline i sve što bi moglo utjecati na vas kasnije", rekla je Fischbach. Uobičajeno je biti napuhnut tijekom ili nakon leta zbog promjena tlaka zraka i zadržavanja vode, što znači da su elastične tkanine i prozračna odjeća vaši najbolji prijatelji na letu. 

Ne treba zaboraviti ni na veći rizik od razvoja duboke venske tromboze, vrste krvnog ugruška, dok putujete avionom zbog nedostatka pokretljivosti. "Vrlo je važno moći se malo pomaknuti na svom sjedalu i održavati protok krvi", objasnila je stjuardesa. te dodala da, koliko god bile slatke, "kožne hlače vjerojatno nisu najbolje".

VEZANI ČLANCI:

"Ako ste visoki, puno putujete ili ste na dugom letu, ovo je iznimno važno jer se suočavate s rizikom od razvoja duboke venske tromboze", rekla je. Srećom, mnoge tvrtke počinju dizajnirati odjeću s malo rastezljivosti u tkanini i, što je još važnije, u pojasu. "Mnoge elegantne hlače sada su malo rastezljive, što je uvijek udobniji izbor u svakoj situaciji", objasnila je Fischbach. Preporučila je putnicima koji trebaju ponijeti sako da zatraže od stjuardesa da ga objese u ormar.

U slučaju nužde, određeni izbor odjeće može spriječiti vašu sposobnost da se sklonite od opasnosti i evakuirate. Fischbach osobno preferira majicu dugih rukava i duge hlače da bi prekrila kožu, upozoravajući da "nije zabavno spustiti se niz tobogane i povrijediti se". "Što više pokrivate površinu svoje kože, to je veća zaštita za vaš najveći organ", objasnila je. U najboljem slučaju, barem ćete se ugrijati u zrakoplovima koji su notorno hladni.

"Praktički na svakom letu vidim nekoga s jedva imalo odjeće na sebi. Kratke majice s kratkim hlačama, sportski grudnjaci i tajice bez jakne, kupaći kostimi i kratke hlače", rekla je, preporučujući putnicima da putuju s rezervnom odjećom za slučaj nužde. "I praktički svaki put kad ovo vidimo, to su ljudi koji žele deku na letovima na kojima ih ne dajemo. Svi znamo da se u avionima smrzava i treba se razumno obući za to", objasnila je stjuardesa.

Stjuardesa podijelila: "Ovakvi putnici najviše živciraju osoblje u avionu..."

Tu je i problem zapaljivosti tkanine. Možda je vašu jaknu s resama bolje spakirati u prtljagu. "Idem malo u ekstrem, ali uvijek postoji rizik s dugim resama u slučaju da se dogodi požar", nastavila je. Savjetovala je putnicima da nose bezopasnu odjeću. "Iako naše uniforme imaju poliester u sebi, uvijek se pitam i brinem da bi mogle biti opasne ako su preblizu ekstremne vrućine i rastope se na nama", rekla je Fischbach.

Fischbach je također upozorila na neprikladnu obuću, poput štikli ili sandala bez stražnjeg dijela, koje je teško obuti prilikom pokušaja evakuacije i koje bi mogle predstavljati rizik za tobogan na napuhavanje ili druge putnike. "Stvarno bih savjetovala da ne nosite visoke potpetice ili japanke, uglavnom iz sigurnosnih razloga. Ako dođe do evakuacije i potrebni su tobogani, vaše visoke pete morat ćete skinuti jer mogu probušiti tobogan. Tko zna gdje i u kakvim ćete uvjetima sletjeti. Osim toga, nisu baš praktične za trčanje od vrata do vrata", objasnila je.

Štikle također mogu aktivirati detektore metala zbog svoje konstrukcije, dok bi slična obuća mogla lako skliznuti s vaših stopala i ne pružiti vam zaštitu od hladnoće u kabini ili neurednih avionskih WC-a. "To na podu nije voda, a sandale 'pozivaju' da vas ta tekućina poprska po nogama", primijetila je.

GALERIJA: Ručnik, krema za sunce i - ocat? Turisti upravo to sve češće nose na plažu, evo i zašto

1/25

Nošenje nakita nije preporučljivo tijekom prolaska kroz sigurnosne kontrolne točke jer bi moglo aktivirati strojeve, a određeni metalni predmeti mogu se shvatiti kao oružje. "Uvijek skinem sav nakit prije nego što stignem u zračnu luku i držim ga na prikladnom mjestu nakon što prođem sigurnosnu provjeru", zaključila je Fischbach. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije