Ne postoji poveznica između cijepljenja i autizma. Ne postoji veza između žive i autizma te između autizma i cjepiva MMR, zaključci su to najvećeg istraživanja o nuspojavama.
U posljednje vrijeme mnogo prašine se podiglo oko toga jesu li cjepiva koja djeca primaju tijekom svog djetinjstva povezana s obolijevanjem od autizma, posebice nakon što je to u svom radu 1998. godine objavio britanski liječnik Andrew Wakefield. Niti nakon četiri godine istraživanja znanstvenici nisu uspjeli pronaći dokaze za njegove tvrdnje, neki mediji su otkrili da je liječnik bio u sukobu interesa jer je promovirao svoje cjepivo, a Wakefieldu je naposljetku i zabranjen rad u Velikoj Britaniji.
Ovaj britanski liječnik, inače rođen u Kanadi, upozoravao je na cjepiva protiv ospica, zaušnjaka, rubeole (MMR), no istraživanjem se utvrdilo da ne postoji poveznica između tih cjepiva i obolijevanja od autizma niti bilo kakve vrste šireg autističnog fenotipa, navodi se u stručnom časopisu Vaccine u kojem je objavljeno cijelo istraživanje.
Foto: Robert Anić/Pixsell
Stručnjaci su analizirali podatke iz pet ranijih istraživanja u kojima je sudjelovalo 1.256.407 djece te pet "istraživanja parova" u kojima je sudjelovalo još 9.920 djece.
Istraživanja parova uspoređivali su pacijente kojima je dijagnosticiran autizam s vrlo sličnim skupinama koje ga nisu imale kako bi se utvrdilo postoji li poveznica cjepiva i dijagnoze. U većim istraživanjima analizirani su podaci kako bi se utvrdilo koliki je udio djece oboljelih od autizma među cijepljenima, a koliki među necijepljenima. U posebnim istraživanjima utvrđivala se povezanost između autizma i kumulativne žive te thimerosala, spoja žive koji se ranije upotrebljavao kao konzervans za cjepiva i tinte za tetoviranje.
Nije utvrđena nikakva poveznica, navodi se u zaključcima istraživanja.
>>'Tko ne cijepi svoje dijete, čini mu loše'
>>Cjepivo kao izbor države i roditelja
rezultati ove ankete govore puno o ovoj drzavi...