Umjesto da kod liječnika zatraže lijek za erektilnu disfunkciju, poput viagre, Hrvati će - najčešće zbog srama - posegnuti za internetom te naručiti nešto što se reklamira kao lijek, ali je - tko zna što, a nerijetko i opasno za zdravlje. Prema istraživanju Agencije za lijekove i medicinske proizvode, od 26 lijekova za erektilnu disfunkciju zaplijenjenih pri ulasku u Hrvatsku - polovica je krivotvorena: kod 13 sastojci u lijeku ne odgovaraju deklariranom sastavu, dok dva uzorka uopće ne sadrže djelatnu tvar!
Zamršena kupnja
Na isti omjer lažnih lijekova upozorava i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) - procjenjuje se da je oko polovica lijekova koji se prodaju putem internetskih stranica krivotvoreno.
– U razvijenim zemljama potrošnja krivotvorenih lijekova većinom obuhvaća "lijekove životnog stila": za liječenje erektilne disfunkcije, intelektualni stimulansi, za liječenje pretilosti, kortikosteroidi, antihistaminici, anabolici i hormoni – kaže Anita Filipović-Sučić, suautorica istraživanja.
Iako je u Europi regulativa različita - neke zemlje, poput Velike Britanije, dopuštaju internetsku kupnju lijekova, ali preko registriranih ljekarni, većina ih - kao i Hrvatska takvo što brani.
– Internetski je lanac opskrbe namjerno zbunjujući. Ponude se šalju s web stranica u jednoj zemlji, narudžbe se primaju u drugoj, plaćanje se obavlja u trećoj.
Carina će zaplijeniti
– Web stranica koja se rabi u jednoj zemlji koristi se domenom druge zemlje, proizvod kupljen negdje drugdje, predan na registraciju sa zahtjevom za obilježavanje pakiranja u jednoj zemlji, završi u drugoj – govori Filipović-Sučić te upozorava da pacijenti koji se odluče za kupnju lijeka putem interneta trebaju biti svjesni da se izlažu zdravstvenom, ali i novčanom riziku. Lijek naručen putem interneta pacijent će platiti, ali će lijek zaustaviti na carini.
Inače, u Hrvatskoj nije zabilježen ni jedan slučaj krivotvorenih lijekova u legalnoj distribucijskoj mreži.
Hvala Bogu da se nasa agencija za lijekove tako dobro brine za nas jadne bedake koji bi se valjda svi potrovali s laznom Viagrom da ih nema. Hvala Bogu i da svoju \"dozvolu za uvoz\" naplacuju 2000 i vise kuna, cak i kad se lijek koji trebate ne moze nabaviti u Hrvatskoj! Hvala im!