Uvriježeno je mišljenje kako gubitak kose pogađa samo muškarce i žene u menopauzi, no koliko je u tome istine? Više od trećine žena u dobi od 25 do 35 godina pati zbog gubitka kose, a među njima su i neke slavne osobe poput bivše supruge Tigera Woodsa Elin Nordegren. Glavni je krivac kao i za gotovo sve moderne boljke – stres.
– Žene imaju sve stresnije živote, pod pritiskom su koji prije jednostavno nije postojao – objašnjava doktor Bessam Fario i dodaje da danas žena mora održavati uspješnu karijeru, a pri tome ispunjavati i svoju ulogu žene, majke i kućanice. Tijelo na stres reagira stvaranjem više slobodnih radikala, koji među ostalim mogu oštetiti i kosu, ali i dovesti do nagla ispadanja.
Osim stresa, i razne dijete za mršavljenje, niska razina željeza u krvi, promjene hormona nakon porođaja i određeni lijekovi također doprinose ispadanju kose. Određenu ulogu naravno imaju i genetske predispozicije – ako je vaša majka imala tanku kosu, vrlo je velika vjerojatnost da ćete je imati i vi. Dodatni je problem što gubitak kose može imati ozbiljne negativne emotivne učinke.
– U našoj je kulturi kosa odraz ženstvenosti i seksualne privlačnosti – objašnjava psiholog Linda Papadopoulos i dodaje kako u društvu koje naglašava izgled on često postaje jedan od najvažnijih čimbenika samopouzdanja.
Dnevno izgubimo između 50 i 100 vlasi, a kad primijetimo da kosa previše ispada i to dulje od mjesec dana, vrijeme je za promjenu šampona ili načina četkanja kose, tvrdi guru za kosu Philip K. Kingsley dodajući da nije na odmet ni unijeti promjene u prehranu.
– Kosa je građena od proteina pa ponekad može biti dovoljno povećati unos mesa, ribe i jaja – zaključuje Kingsley.
Kvalitena kosa se ne gubi prije menopauze. Iz iskustva.