okrutni komentari

Pretila djevojčica: Svi mi se rugaju, nemam prijatelje. To boli i hoću smršavjeti

debljina, debelo dijete
Foto: Thinkstock
1/2
13.02.2014.
u 14:13

U Zagrebu pokrenute prve grupe za potporu pretiloj djeci koje u Hrvatskoj ima više od 20 posto

Svi vam se rugaju, i vršnjaci i oni veći. To boli i doista je strašno. Zbog debljine nemam prijatelja. Htjela bih smršavjeti jer bi mi onda život bio bolji – priča nam 12-godišnja djevojčica koja je dosad dva puta bolnički liječila debljinu.

Posljednji put u KBC-u Sestre milosrdnice, u kojem je izgubila šest-sedam kilograma, a kako kaže, htjela bi se riješiti barem još deset. U borbi s teškom svakodnevicom i okrutnim dječjim komentarima, u želji da smršavi pomaže joj i grupa za potporu pretilim adolescentima koja je nedavno pokrenuta u spomenutoj bolnici. Za vrijedan i jedinstven projekt 12-godišnjakinja kaže kako joj čini dobro jer je to mjesto gdje se može otvoriti.

Kriva je svakodnevica

– Ondje mogu slobodno reći što me muči. Govorila sam o tome zbog čega sam bila u bolnici, što mi se sve dogodilo, što me rastužuje, a čemu se veselim – ističe i svima s istim problemom savjetuje da se ne zatvaraju u sebe već otvoreno kažu sve što misle.

A upravo je to i cilj grupe za potporu koju su pokrenuli pedijatrijski endokrinolozi i dječji psiholog kako bi stvorili mjesto gdje će djeca s problemom debljine moći vidjeti da nisu sama. To potvrđuje i neslužbena statistika prema kojoj višak kilograma ima više od 20 posto adolescenata i djece u Hrvatskoj, što debljinu djece čini jednim od najvećih javnozdravstvenih problema.

– Kod nas je tradicionalno pojam zdravog djeteta okruglo, preuhranjeno dijete, a upravo višak tjelesne težine značajan je rizik za njegovo zdravlje. Zdrava prehrana koja uključuje voće i povrće spominje se u školama većinom samo deklarativno, dok se djeci istodobno za međuobrok nude pekarski proizvodi i brza hrana. U javnim medijima reklamiraju se većinom slatkiši, sokovi, grickalice, sve ono što je djeci okusom privlačno, a energijom, odnosno kalorijama vrlo bogato. Tako da je glavni generator debljine zapravo današnji način života s prevelikim energetskim unosom uz nedostatnu tjelesnu aktivnost – objašnjava prim. dr. Lavinia La Grasta Sabolić.

Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Foto (Igor Kralj/Pixsell): Maja Crnković (lijevo) i prim. dr. Lavinia La Grasta Sabolić (desno)

Taj poguban današnji način života znači i da djeca sve više vremena provode uz računala i sve se manje bave sportom. I školske obveze su zahtjevnije te im ne ostavljaju puno slobodnog vremena.

– Izgubilo se okupljanje i druženje za stolom i kuhanje hrane. Ljudi danas nemaju vremena za to i, kad dođemo kući, treba nam nešto što ćemo brzo pripraviti za jelo. Tijekom vikenda možete vidjeti krcate trgovačke centre i obitelji koje obilaze dućane i onda sjednu da bi nešto pojele, uglavnom nezdravo – opisuje modernu svakodnevicu Maja Crnković, pedijatrijska psihologinja i voditeljica grupe za potporu pretiloj djeci.

Konačno vide da nisu sami

Osim konkretne potrebe za takvim potezom, dodatni motiv za pokretanje grupe su i liste čekanja za dječjeg kliničkog psihologa kojih u hrvatskim bolnicama ima izrazito malo.

Foto: pixabay

Da bi skratili čekanje, dosjetili su se grupnih tretmana. No, ti tretmani neće riješiti problem debljine nego pružiti potporu djeci, ističe profesorica Crnković.

Grupa za potporu nije psihoterapijski tretman, prednost je grupe što djeca upoznaju drugu djecu koja imaju slične probleme. Olakšava im se situacija jer nisu sami s tim problemom, grupa im pomaže u psihološkoj prilagodbi, a postavljeni su realistični ciljevi. Cilj nije skidati kilograme, već naučiti dijete kako da u startu psihološki prihvati dijagnozu, pružiti mu razumijevanje i podršku te educirati roditelje koliko je njihova uloga ključna u liječenju – kaže psihologinja i napominje da je to veliki problem, ali i ključ za rješenje debljine u obitelji.

Često, naime, upravo roditelji nisu dobar primjer djeci jer se i sami muče s viškom kilograma, ne žive aktivno i ne jedu zdravo. Upravo zato se debljina djeteta rješava mijenjanjem navika i načina života cijele obitelji. Zato su grupe za potporu prava adresa i za roditelje, a sve informacije mogu dobiti na mail adresi prof. Crnković (maja.crnkovic@kbcsm.hr).

>>Bucmasta djeca imaju veće izglede da se kasnije u životu bore s pretilošću

>>Evo kako tjelesna forma može poboljšati uspjeh u školi

Komentara 2

AL
Alkana
15:17 13.02.2014.

Ako neko dijete dostigne 10 kg prekomjerne težine - nije mi jasno gdje su tu bili roditelji? 5 kg viška je već veliko upozorenje roditeljima da mijenjaju prehranu i budu uz dijete. Ako osobno ne mogu, onda trebaju pronaći nekuu drugu osobu koja će kuhati i biti s djetetom. Najgore je ako to prepuste samom djetetu ili ako ga prisiljavaju nadijetu jer lako može ubrzo doći i do anoreksije i bulimije.

LA
Latz
15:04 13.02.2014.

Mogli ste onda barem, ako već morate, staviti sliku gdje stvarno jest neko pretio, a ne curu koja valjda ima 5 kila više (možda) ..... kakvu sliku time šaljete?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?