Iako se ne zna točna zemlja porijekla ove najstarije slastice, Talijani su usavršavali recepturu sladoleda i na kraju postali poznati po proizvodnji malo drugačije verzije - gelata.
Mnogi misle da je to samo talijanski naziv za sladoled, ali gelato sadrži manje mliječne masti, skladišti se na -12 stupnjeva, a sladoled na -18.
Najvažnija stvar po kojoj se razlikuje od sladoleda je manja količina zraka koja ulazi u njega tijekom procesa zamrzavanja, pa je kremastiji i sočniji - i za to zasluge Talijani pripisuju sebi, pa su posebno 'alergični' na prodavanje običnog sladoleda pod nazivom gelato jer tvrde da je razlika velika. Osim toga, mnogi slastičari su počeli pumpati zrak u sladoled kako bi izgledao kremasto i 'pahuljasto', a to je Talijane toliko razljutilo da su odlučili pokrenuti akciju zabrane toga i plaćanja kazne ukoliko to radite u svojoj slastičarnici.
Talijanski Senat razmatra prijedlog da se prodavači sladoleda kazne novčano - do 10 000 eura, odnosno 70 000 kuna - ako se ne drže strogih standarda kvalitete.
U Njemačkoj će vas u prometu kazniti ako vozite sporo, a u Rusiji ako niste oprali automobil!
Za cijelu stvar založilo se šest senatora iz lijevog centra Demokratske stranke i stranke Italia Viva, koji kažu da će zaštititi prava potrošača od ljudi koji krše 'osnovna pravila proizvodnje najstarijeg deserta'. "Talijanski je gelato jedan od gastronomskih simbola naše zemlje, uz tjesteninu i pizzu. Trebamo zakone koji će zaštititi tradicionalni način pripreme i proizvodnje", rekao je Riccardo Nencini, senator koji podržava ovaj prijedlog.
Trenutno se procjenjuje da industrijski sladoled može imati i do 80 posto zraka - što znači da kupci uglavnom plaćaju to umjesto poslastice. Prema novim pravilima bilo bi dozvoljeno maksimalno 30 posto, a zakon bi također zabranio upotrebu umjetnih aroma, bojila i hidrogeniziranih masti, prenosi UNILAD.
Urnebesna reakcija mačke koja je prvi put probala sladoled: