U državama kao što su Filipini, Kambodža i Sudan, a predvodi ih Južna Koreja, više od 90 posto mladih je neaktivno, prenosi Daily Mail. Stručnjaci kažu kako su ove statistike jako zabrinjavajuće jer neaktivnost prouzročuje pretilost u mladih.
"Djeca koja su aktivnija zdravija su, bolje se osjećaju i bolja su u školi", kaže predsjednik britanskoga Kraljevskog instituta za pedijatriju i zdravlje djece sa sjedištem u Londonu, pedijatar Russell Viner, pa dodaje da bi djeci trebalo olakšati bavljenje fizičkim aktivnostima, odnosno smatra da bi zdrav život trebao biti dostupniji.
Znanstvenici Svjetske zdravstvene organizacije kažu da je razina lijenosti kod djece zabrinjavajuća u cijelom svijetu, a sva bi djeca od 11 do 17 godina trebala vježbati ili imati neku fizičku aktivnost barem sat vremena dnevno. To ih čini samo 19 posto!
Najaktivnija su djeca u Bangladešu. Samo trećina njih – od 1,6 milijuna – kreće se dovoljno. U Hrvatskoj je gotovo 77 posto mladih aktivno manje od sat vremena dnevno.
Dječaci su aktivniji od djevojčica svuda osim u Tongi, na Samoi, u Afganistanu i Zambiji.
Ovo je poredak deset zemalja u kojima se oko 90 posto djece ne bavi nikakvom fizičkom aktivnošću čak ni sat vremena na dan: Južna Koreja, Filipini, Kambodža, Sudan, Istočni Timor, Zambija, Australija, Venezuela, Novi Zeland, Italija. U ovim zemljama djeca se najviše kreću: Bangladeš, Slovačka, Irska, SAD, Bugarska, Albanija, Indija, Grenland, Finska, Moldavija.
Stope reprodukcije su pale ispod razine zamjene u svakoj tehnološki naprednoj zemlji svijeta ukljucujuci i Juznu Koreju i krecu se oko 73%. Proljetos sam cuo preko Radio Z da se samo jedan djecak u skoli uspio popeti konopom na visinuu od 3 m. U mojoj generaciji mozda par njih se nije moglo uspeti na tu visinu. Gradite sportske dvorane, plivalista pa ce djeca moci negdje utrositi svoju energiju a ne ispred kompaca, PS ili slicne igracke.