Ako ste zagriženi fan “gemišterica” (čaša bačvasta oblika koji nove generacije ne poznaju, s bijelom oznakom - crticom i natpisom “2 dl”, obavezna oprema birtija iz vremena socijalizma) s drukčijim čašama za vino nećete se puno zamarati.
Ostali će možda poželjeti imati čaše za bijelo vino, čaše za crno vino, veće, manje, čaše za pjenušce...
I sva je prilika da će ih se u kući nakupiti više nego što je doista potrebno.
Oblik čaše može istaknuti ili pak uništiti osobine vina - mjehurići pjenušca će vrlo brzo oslabjeti iz niske, široke čaše, na primjer. Postoje čak čaše koje su oblikovane za određena vina i sorte grožđa.
No Joanna Simon, autorica Velike knjige o vinu, tvrdi da nam čak nisu potrebne različite čaše za bijelo i crno vino te da je dovoljno u kući imati “osnovni trojac”.
Važno je da je vinska čaša na nožici kako ne bismo rukom zagrijavali vino, da je dovoljno velika i u obliku tulipana koji se sužava prema vrhu.
Idealno je čašu napuniti do jedne trećine, osim ako je mala - tada je napunite do polovine. Staklo mora biti bezbojno, fino i glatko, a tri oblika koja će biti dovoljna za sve prilike čine dovoljno velika višenamjenska čaša (spomenuti oblik tulipana) za bijela i crna vina, copita, manja verzija vinske čaše, za porto ili cherry, te flûte, viša i uža čaša koja čuva mjehuriće pjenušavih vina.
Važno je i da čaše držite spremljene uspravne, na nožici. Držite li ih preokrenute, dobit će ustajao miris.
Perite ih vrućom vodom i s malo deterdženta, a u perilici suđa nemojte istodobno prati vinske čaše i ostalo posuđe. Također, nemojte ih pustiti da se suše na pari – bolje ih je obrisati.
>>10 trikova uz koje ćete lako zavarati ljude da se razumijete u vina
>>Odlična vijest za sve koji dan vole začiniti čašom crna vina