Plastične su boce, vrećice, tanjuri, pribor za jelo, plastična je čak i jednokratna odjeća, igračke za djecu... Plastikom smo neprestano okruženi zbog njezine niske cijene, no ona ima i posljedicu – brda plastičnog otpada. Među najčešćim su oblicima plastike s kojima se svakodnevno susrećemo plastične boce. No, koliko je najobičnija voda koja je stajala u plastičnoj boci onečišćena upravo supstancijama iz ambalaže? Potrošači vrlo malo znaju o oznakama koje se nalaze na dnu ambalaže i trokutima s brojevima koji govore koliko je ona opasna. Primjerice, oznaka 1-PET zapravo znači da postoji mogućnost ispuštanja teškog metala antimona i tvari koje ometaju djelovanje hormona.
Okrenite čaše i boce
Oznaka 2-HDP upozorava da je riječ o tzv. ‘dobroj’ plastici, za koju postoji najmanja vjerojatnost ispuštanja kemikalija u vodu. Oznaka 3-PVC upozorava pak da ta plastika ispušta dvije otrovne kemikalije, a obje ometaju djelovanje hormona. Najčešće je susrećemo na bocama za vodu. Plastika označena sa 4-LDPE ne ispušta kemikalije, a upotrebljava se za proizvodnju vrećica. Među ‘dobrim’ je plastikama i 5-PP, u koje se pakiraju sirupi i jogurt. S druge strane, među najlošijima i najopasnijima jest ona s oznakom 6-PS jer u vodu može ispuštati kancerogenu tvar. Okrenite čašice za kavu za jednokratnu uporabu ili pakiranje brze prehrane i naći ćete tu oznaku, kao i PC, koja se često rabi za bočice za dojenčad, sportske boce i posude za spremanje hrane. Najzdraviji je način čuvanja vode u staklenim bocama, objašnjava magistra farmacije Nika Brlečić iz ljekarne Priroda liječi.
Dobro staro staklo
Oznake u trokutima pokazuju kakve se tvari mogu spremati u ambalažu, a ostale oznake kratice su sastava. Je li koji od sastojaka kancerogen i štetan za zdravlje teško je reći, a o tome se ne mogu složiti čak ni znanstvenici. Riječ je o količinama koje ne bi trebale utjecati na zdravlje, no važno je ne zanemariti činjenicu da je ambalažu potrebno pravilno upotrebljavati jer, ako je izlažemo suncu, zagrijavanju ili slično, iz nje se mogu izlučivati tvari koje će utjecati na sadržaj, a za zdravstvenu ispravnost važna je i kvaliteta proizvodnje plastike – objašnjava magistra Brlečić.
svakako da se za vodu i mlijeko koristi stabilni polietilen... međutim neki tvrde da je kancerogena materija koja se koristi u tehnologiji špricanja plastičnih boca, mislim za podmazivanje kalupa, te da je bolje piti iz slavine, unatoć cloru i lamencu;; drugi pak forsiraju filtriranje vode iz slavine... a svakako da je staklo klasika