DILJ GORA

U području Ljeskovih voda osam je izvora

DILJ GORA
Foto: Shutterstock
1/2
02.11.2020.
u 12:01

Odredište planinara, rekreativaca, ljubitelja prirode i dobre hrane

Ljeskove vode, udaljene od Slavonskog Broda dvadesetak kilometara, smještene su u općini Bukovlje, dva kilometra sjeverno od naselja Korduševci. Omeđuju ih tri brda, a u samoj udolini spajaju se dva potoka. U području Ljeskovih voda nalazi se osam izvora, a voda koja iz njih izvire čista je i bistra, jer u blizini nema nikakvih zagađivača.

Umjetno jezero, s branom visokom 10 metara, sa svih je strana okruženo gustom šumom. Osim za kupanje, jezero se tijekom godine koristi i za ribolov, dok su travnati tereni uz jezero idealno mjesto za sportske aktivnosti. U blizini jezera nalazi se i vrh Čardak (421 m). Najpogodniji je prilaz na vrh upravo s Ljeskovih voda, koje se nalaze južno od vrha. Do Ljeskovih voda dolazi se cestom tako da se s ceste Slavonski Brod – Garčin skrene prema sjeveru. Cesta prolazi kroz Šušnjevce i Korduševce te se za osam kilometara stiže do jezera i izletišta. Prilazom od Sovskog jezera sa sjeverne strane kratko se uspinje na glavni hrbat Dilj-gore.

Njime se ide u istočnom smjeru do vrha Čardaka. Obližnje šume bogate su raznovrsnom divljači. Dok je šetnja šumskim stazama omiljena tijekom ljetnih, proljetnih i jesenskih mjeseci, zimi se preporučuje skijanje i sanjkanje.

Djeca će uživati u Šumi Striborovoj

Danas se grad Slavonski Brod protegnuo i na blage padine Dilj-gore, gdje među vinogradima nisu više samo stari ljetnikovci već i brojne obiteljske kuće, vikendice, pa i cijele gradske ulice. Šetačima obroncima Dilj-gore svakako se preporučuje zaustavljanje kod Šume Striborove, izletišta inspiriranog istoimenim djelom Ivane Brlić-Mažuranić.

Izletište se nalazi u naselju Janiševac u sjevernom, brdskom dijelu Slavonskog Broda, a namijenjeno je zabavi i rekreaciji najmlađih. Tu su likovi izrađeni od drva iz carstva mašte najpoznatije hrvatske spisateljice za djecu koji sjećaju na djetinjstvo i nezaboravne “Priče iz davnine” koje smo rado slušali i čitali. Idete li na izlet u Šumu Striborovu, obvezno povedite i najmlađe.

Šetačima obroncima Dilj-gore svakako se preporučuje zaustavljanje kod Planinarskog doma u Popovićevoj šumici, popularnom izletištu brodskih planinara te kod ljetnikovca obitelji Brlić, u kojem je Ivana Brlić-Mažuranić napisala svoje najljepše pripovijetke za djecu. Planinarska kuća izdaleka je uočljiva, stilski neobična zgrada nazvana imenom osnivača HPD-a Dilj-gora. S terase ispred kuće pruža se širok pogled na Slavonski Brod, Posavinu i Bosnu. Kuća sa zemljištem i hrastovom šumicom, koja je poslije postala poznata kao Popovićeva šumica, dodijeljena je 1951. godine na korištenje HPD-u “Dilj-gora”. Najbliži prilaz vozilom je iz Brodskog Brda (Slavonski Brod), iz Vinogorske ulice (kod hotela Garten) ili dvjestotinjak metara istočnije iz ulice Čaplja.

Jela s vatre slavonskog hrasta

U eko-etnosalašu Savus u Bukovlju možete uživati u domaćim slavonskim specijalitetima rađenima po tradicionalnim receptima. Pripremaju su na vatri slavonskog hrasta pred očima gostiju, a služe se u Slavonskoj kući, uređenoj u tradicionalnom stilu. Hrana se poslužuje u starinskom emajliranom posuđu kako bi se dočarali kvaliteta i ponos življenja slavonskog kraja. Vinski podrum salaša nudi raznovrsnu ponudu slavonskih vina te rakija.

Foto: Ivica Galović/Pixsell

Šetnja po svježe pokošenim proplancima

Jedinstven primjerak prirodnog jezera predstavlja Sovsko jezero, ostatak nekadašnjeg Panonskog mora. Nalazi se na sjevernoj padini Dilja, na nadmorskoj visini od 430 metara. Okružuju ga šume hrasta kitnjaka i običnog graba te bukve. Istočno od jezera uzvišenje je Jezero Brdo, na vrhu kojeg je piramida Vidikovac. Brojnim izletnicima atraktivne su šetnje po svježe pokošenim proplancima baš kao i šetnja kroz okolnu šumu. Ribolov je dopušten samo u određenom razdoblju. Do jezera se može doći iz dva smjera – automobilom iz Slavonskog Broda, preko Podvinja, Pocrkavlja, Slatnika i Ruševa, ili pješice, planinarskim putovima iz smjera Dubovika i Matković Male.

Kanjon Pljuskara

Sjeverno od umjetnog jezera Petnja, na području općine Sibinj, nalazi se nekoliko manjih špilja, među kojima najzanimljiviji erozivni oblik čini lijep šumski kanjon Pljuskara koji, uz špilju, obuhvaća i tri slapa na potoku. Ovaj neotkriveni raj oblikovao je istoimeni potok s tri slapa, a najveća je atrakcija mala špilja čiji je strop prekriven fosilima iz razdoblja kada je cijelo ovo područje bilo prekriveno Panonskim morem. U blizini špilje je i planinarski dom. Najveći dio puta do ovog područja starog nekoliko milijuna godina može se prevaliti autom, no jedan dio valja prijeći i pješice. Do Pljuskare se može doći pješice za sat vremena iz sela Glogovica, dva sata od Petnje ili od planinarskog doma.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije