IZBJEGAVAJTE PONOĆNE ZALOGAJE

Volite jesti kasno navečer? Studija otkrila kako to zapravo utječe na nas

Shutterstock
07.10.2022.
u 06:00

Ako se često nađete u situaciji da odlazite u kuhinju nekoliko sati prije spavanja, možda je vrijeme da se odreknete te navike

Od kasnih večera do ponoćnih zalogaja, sigurno vam se često ili barem ponekad dogodi da pojedete nešto u kasne sate. No, kako to zapravo utječe na nas? Prema novo studiji objavljenoj u časopisu Cell Metabolism, jedenje kasno navečer moglo bi imati neke nesretne i neželjene nuspojave, Mind Body Green.

Vitamin C ubrzava sagorijevanje masnoća? Ovo su namirnice koje biste trebali jesti za gubitak kilograma:

1/8

Autori studije napominju da su za ovo istraživanje željeli razmotriti tri ključna čimbenika povezana s regulacijom tjelesne težine i rizikom od pretilosti: apetit, potrošnju energije, odnosno potrošene kalorije, i molekularne promjene u masnom tkivu. Da bi to učinili, zamolili su 16 sudionika s prekomjernom tjelesnom težinom da slijede dva rasporeda obroka. Prvi raspored smatran je ranim rasporedom obroka, a drugi je potpuno isti raspored, ali sve je bilo četiri sata kasnije. Primjerice, večera u ranom rasporedu bila je oko 17 sati, a večera u kasnom rasporedu bila je u 21 sat. 

Sudionici su za oba rasporeda bilježili razinu gladi, davali uzorke krvi, mjerili tjelesnu temperaturu i potrošnju energije. Cijelo to vrijeme, istraživači su bili oprezni te su eliminirali bilo kakve varijable složene s protokolom, poput rasporeda spavanja i onoga što su sudionici jeli. Na temelju nalaza studije, čini se da kasno jedenje ima neku povezanost s rizikom od pretilosti, posebno kod onih koji već imaju prekomjernu težinu ili su već pretili. 

Rezultati su pokazali da su se sudionici, kada su imali kasniji raspored obroka, probudili s osjećajem gladi, bili su manje učinkoviti u sagorijevanju kalorija i imali su masno tkivo koje je pokazivalo povećan rast masnoće.

- Otkrili smo da jedenje četiri sata kasnije značajno utječe na razinu gladi, način na koji sagorijevamo kalorije nakon jela i način na koji skladištimo masnoću - objasnila je autorica studije, dr. sc. Nina Vujović. 

No, budući da je ovo istraživanje uključivalo samo sudionike s prekomjernom tjelesnom težinom, autori studije kažu da su potrebna daljnja istraživanja kako bi se vidjelo hoće li se ovi rezultati prenijeti na veću populaciju. Unatoč tomu, s obzirom na to da već znamo da jedenje kasno navečer može poremetiti san i uzrokovati skokove šećera u krvi, vrijedi izbjegavati to raditi. 

Što jesti za život bez boli i upala? Stručnjaci otkrivaju koje namirnice uključiti u prehranu:

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije