Divlja riža ima duga i tamna zrna i uopće nije riža, već vrsta trave koja raste u Kanadi. Zbog svoje orašaste arome obroku daje poseban, puni okus. Prije kuhanja možete je popržiti u suhoj tavi oko 5 minuta i nakon toga kuhati oko 50 minuta u vodi, u omjeru 2:1, na laganoj vatri. Divlja riža izuzetno je bogata bjelančevinama, mineralima, vlaknima, B vitaminima te folnom kiselinom. Sadrži vrlo malo masnoća, a odlikuje je i mala kalorijska vrijednost. Divlju rižu možete dodavati i u juhe, salate i ostala jela jer im daje poseban okus, pomalo dimljen i iznimno aromatičan. Evo recepta naše majstorice Zrinke Zekulić koji će vas sigurno oduševiti!
Losos u umaku od tamarinda i meda s divljom rižom
Sastojci:
- filet lososa bez kosti
- 1/2 zličice kurkume
- 1 žlica meda
- 1 žličica soli
- pola žličice tamarind paste (možete koristiti i zamjenu*)
- 2 žlice maslinova ulja
- 1/2 šalice nasjeckanog mladog luka (bijeli i zeleni dio)
- komad svježeg đumbira (oko 5 cm dug)
- čili po želji
Postupak:
Filet lososa prvo dobro premažite kurkumom i ostavite najmanje 30 minuta da miruje, po mogućnosti i cijelu noć. Pomiješajte med, sol, tamarind pastu i četvrtinu šalice vode u maloj plastičnoj zdjelici. Zagrijte tavu na srednjoj vatri i ispecite losos, oko 2 minute po strani. Nakon toga prelijte ga sa smjesom tamarinda i meda, ubacite nasjeckani luk, đumbir i čili ako zelite. Pokrijte tavu i pirjajte ribu bez miješanja, oko 3-5 minuta. Pred kraj nagnite tavu i prelijte umak preko ribe. Uz lososa možete poslužiti divlju rižu pripremljenu na način kako je gore objašnjeno.
* Ako vam je ovo prvi susret s tamarind pastom znajte da se radi od voća tamarind koje je zapravo stablo iz porodice mahunarki, izvorno potječe iz tropske Afrike, a raste samoniklo. Može se kupiti u specijaliziranim trgovinama, a u receptima se može zamijeniti mješavinom jednake količine limetina soka (moglo bi proći i sa bijelim vinom ili rižinim octom) i smeđeg šećera.
Trebate li dodatne razloge za uvođenje divlje riže u prehranu nije naodmet spomenuti činjenicu kako se u Kini divlja riža konzumira više od 3000 godina, a sve do 19. stoljeća na dvoru cara i među kineskim plemstvom slovila je kao moćan afrodizijak.