Veliki korak u svijet odraslih svakako je polazak u osnovnu školu koja ponekad roditeljima donese više stresa nego samim prvoškolcima.
- Škola je dio odrastanja, a ne bauk. Polazak u školu djetetu pruža mogućnost da pokaže svoju samostalnost, odgovornost, a roditelji savjetima i podržavanjem mogu ohrabriti svoje dojučerašnje vrtićke malištane, savjetuje Renata Ćorić Špoljar, psihologica Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba naglašavajući da i roditelji svoj stres trebaju ublažiti razgovorom sa stručnjacima ili barem s roditeljima koji imaju već školarce. Roditelji djetetu trebaju dati poruku da imaju povjerenja u njega i njegove sposobnosti te da su uz njega ako mu zatreba pomoć.
Njezina kolegica Dora Kralj, socijalni pedagog smatra da prvašicu treba i prije samog polaska u školu pokloniti dovoljno vremena za pripremu, bez obzira je li to prvo dijete školarac u obitelji ili primjerice treće po redu.
- Svako dijete traži svoj put prema školi, pa i angažman roditelja, koji si moraju uzeti vremena da bi mu se posvetili u ovom značajnom periodu života, upozorava Kralj.
Prošetajte skupa do škole
Stoga ne libite prošetati od kuće do škole s djetetom čak i nekoliko puta da biste \"utvrdili gradivo\", obiđite s njim školu, pogledajte okružje, ako imate priliku proštetajte skupa i školskim hodnicima, pomozite mu upoznati novu sredinu i prije no što krene školska godina, ističu stručnjaci.
Dijete treba promatrati, vidjeti što se s njim događa u prvom vremenu prilagodbe na školu i novu sredinu koja je ipak puno ozbiljnija od vrtićke iz koje je većina prvašića.
- Škola ima određene granice ponašanja, manji je udio igre, a više obaveza, posebice rješavanja zadataka u određenom vremenu, što u vrtićima djeci nije bilo zadano, ali niti sankcionirano kroz ocjene, analizira Domagoj Štimac, psihijatar Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba.
Kako mirovati 45 minuta?
Dijete mora naučiti izdržati mirovanje od 45 minuta koliko traje školski sat, a što je za 20 - 30 posto hiperaktivne djece posebice izazovno. Stvara se i drugačiji odnos prema autoritetu, prisiljeni su postati samostalniji, puno toga usvojiti u kratkom vremenu, upozorava Štimac dodajući kao nisu sva djeca jednako spremna za školu, pa i roditeljsko razumijevanje treba biti veće.
Potpora roditelja ne smije izostati, bez obzira na svakodnevnu opterećenost poslom i brigama za preživljavanje, naglašavaju stručnjaci ističući kako je prvi korak uspjeha u prilagodbi školi upravo roditeljska posvećenost djetetu u prvim danima.
- Dobro je, ukoliko je to naravno moguće, uzeti i nekoliko slobodnih dana s početkom škole kako bi bili uz vašeg prvašica, savjetuje psihologica Renata Ćorić Špoljar.
Škola je nova sredina, donosi nove osobe, nova pravila, nove odnose, novi autoritet koji je veći u odnosu na tete u vrtiću, a uz dosta zalaganja roditelja, škole i samog djeteta obrazovna institucija doista može biti zadovoljstvo, a ne bauk.