U kolumni posvećenoj “kulinarskim nedoumicama”, koju redovito objavljuje The Guardian, korisnik je zatražio pojašnjenje u vezi ulja za prženje, a neki poznati engleski kuhari dosjetili su se odgovoriti na to pitanje.
Prvo, Tom Hunt, nagrađivani kuhar, pisac i aktivist koji radi na zaštiti biološke raznolikosti i promicanju jednakosti podizanjem svijesti o problemima koji utječu na naš prehrambeni sustav (uključujući otpad). Budući da su za prženje potrebne visoke temperature, kuhar predlaže da prvo odaberete ulje s visokom točkom dimljenja. To uključuje ekstra djevičansko maslinovo ulje, koje se ne smije odbaciti s obzirom na njegov izniman okus i preporučuje se upravo zbog njegove “točke dimljenja više nego što mnogi misle”.
VEZANI ČLANCI:
Važno je, ako namjeravate ponovno koristiti ulje, obratiti posebnu pozornost na hranu koju kuhate. Najvažnije je da ulje ne zagori ili da se dimi, u tom slučaju mora se baciti. Nakon prvog prženja Hunt ostavlja da se ulje potpuno ohladi, zatim ga filtrira kroz fino sito i gazu, prije nego što ga stavi u zatvorenu posudu na mračnom mjestu.
Drugi kuhari koriste druga ulja i druge sustave čuvanja ulja za prženje. Kuharica i spisateljica Romy Gill slijedi korake svoje majke i stavlja svoje korišteno suncokretovo ulje u staklenu teglu, dok Chetna Makan svoje čuva u tavi pokrivenoj poklopcem, filtrirajući ga neposredno prije upotrebe. Ali koliko puta se filtrirano ulje može ponovno upotrijebiti?
Nekoliko puta, a ovisno o slučaju i stanju ulja, na što se uvijek mora paziti. Ne smije postati pretamno ili pjenasto ili imati bilo kakve taloge. Posebice ako počne smrdjeti, definitivno je vrijeme da ga bacite. Chef Gill ga koristi čak šest puta za svoja vegetarijanska jela, Makan umjesto nje najviše pet puta.
Stručnjaci otkrili: Nemojte držati ulje na ovom mjestu jer može biti štetno!
Ja ne bacam, samo dolijevam kako se troši.