kriv je jedan spoj

Znate li zašto plačemo dok sjeckamo luk? Stručnjaci otkrili razlog i kako to spriječiti!

Shutterstock
22.01.2022.
u 19:52

Postoji nekoliko trikova s kojima će rezanje luka postati 'mačji kašalj'

Luk je jedno od najpopularnijih povrća za kuhanje, kako piše Metro, ali za mnoge je ljude sjeckanje luka bolno iskustvo puno suza i peckanja za oči. No, zašto nas ovo korjenasto povrće rasplače i kako izbjeći puštanje suza dok ga sjeckamo?

Luk sadrži spojeve sumpora - prirodnu kemikaliju neugodnog mirisa koja se također nalazi u češnjaku. Kada se reže, povrće oslobađa jedan od ovih spojeva u obliku plina, nazvan propil sulfoksid, koji je nadražujuć za oči.

Genijalan razlog da stavite češnjak pod jastuk već večeras:

1/6

Ova kemikalija djeluje kao obrambeni mehanizam u prirodi kako bi spriječio životinje da jedu luk. Ali kad ih nasjeckamo za kuhanje, plin reagira s vodom u našim očima i mi plačemo kako bismo isprali kemikaliju.

Neki ljudi imaju osjetljivije suzne žlijezde od drugih, zbog čega sjeckanje luka ne pogađa sve na isti način, a luk koji sadrži najviše sumpornih spojeva je žuti, crveni i bijeli, što znači da će vas vjerojatnije rasplakati.

Slađi zeleni luk ima manje sumpora i stoga bi mogao biti dobra opcija za one koji su posebno osjetljivi na miris luka.

Kako možete nasjeckati luk bez suza?

Postoji nekoliko savjeta i trikova kojima se može spriječiti plakanje dok režete luk. Jedna od opcija je da ohladite luk 30 minuta ili ga stavite u ledenu vodu prije nego što ga narežete, jer hladnoća sprječava ispuštanje sumpora u zrak.

Druga ideja je da prvo odsiječete kraj korijena, jer to omogućuje da većina nadražujućeg plina pobjegne, prije nego ogulite kožu i počnete sjeckati. Preporučuje se i korištenje oštrog noža, jer tupi nanose veću štetu stanicama luka zbog čega oslobađa više kemikalija koje smetaju našim očima.

Pogledajte za što sve možete koristiti tvrdi sapun u kućanstvu!

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije