Mnoga vjerovanja, osobito o utjecaju spola bebe na izgled buduće majke, jednostavno nisu utemeljena u stvarnosti.
Znanstveno je dokazano da spol djeteta ne određuje promjene na majčinoj koži. U pitanju su isključivo hormoni trudnoće.
Oni mogu značajno poboljšati, ili pak pogoršati njezin izgled. Predočavamo vam tek nekoliko pojava na koži lica i tijela koje su posljedica fluktuacije estrogena i progesterona, a događaju se kod većine trudnica: akne, zatamnjenje kože lica (medicinski se to naziva melazma), povećanje krvnih žila u obliku paukove mreže (angioma), pojava bradavica (obično na vratu i u potpazušja), tamna vertikalna linija na trbuhu, od pubične oblasti do pupka (linea nigra) i neizbježne strije.
Ako se tome pridoda činjenica da trudnice i dojilje ne smiju koristiti određene kozmetičke proizvode zbog štetnih sastojaka za plod (uglavnom su to preparati protiv akni koji sadrže salicilnu kiselinu i benzoil-peroksid, kao i anti-age preparati - zbog visokih sadržaja vitamina A), ovaj period može biti prilično naporan za mnoge žene.
Rješenje: Pojednostavite režim njege kože. Izbjegavajte primjenu abrazivnih piling preparata, imajte na umu da je koža trudnica osjetljivija. Ukoliko se pojave akne, konzultirajte se s dermatologom.Također, izbjegavajte duža izlaganja suncu i obavezno zaštitite kožu preparatima s visokim SPF-om (da biste spriječili pojavu melazme).
A budući da je trudnoća razdoblje rapidnog rasta stanica (primijetili ste da su vam nokti jači, a kosa bujnija?!), stručnjaci savjetuju da se obratite dermatologu ukoliko uočite bilo kakvu promjenu na madežima. Većina spomenutih promjena povlači se bez ikakve intervencije nakon porođaja.
Ukoliko se melazma ne povuče, onda mogu pomoći piling tretmani glikolnom kiselinom u dermatološkoj ordinaciji, kao i preparat s četiri posto hidrokinona koji se dobiva na recept. Laserski tretmani (pulsirajuća svjetlost) mogu eliminirati crvenilo strija.
>>Evo koje su najčešće pogreške koje činimo u njezi kože