Problem alkohola u mladih vrlo je velik zato jer je to tzv. dopuštena droga.
Takozvani kućni prijatelji vrlo često nude već i najmlađu djecu čokoladnim bombonima s alkoholom i privikavaju ih na piće kako bi se smijali glupim šalama pripitog djeteta. Redovito uzimanje alkohola počinje oko 12. godine, gotovo ravnopravno počinju piti dječaci i djevojčice.
>>Očajna mama: Dijete mi se opija, što da radim?
Od 15 godine potpuno su izjednačeni, a tada se već obično pola razreda (prosjek djece) već više nego jedanput napilo. Vrlo je opasan mladenački binge-drinking tj. bjesomučno opijanje s više od pet pića nauznak kada može doći prvo do opijenosti, a potom do problema u prometu, problema s preranim spolnim kontaktima kasnije požaljenima, bilo zbog infekcija, trudnoće ili čak i steriliteta.
Tragično je kada dođe do smrtnih slučajeva. Roditelji bi trebali odgajati djecu i učiti ih da ne piju do punoljetnosti, a ni poslije. Piti valja najopreznije, a još bolje je – praktički nikako. Treba imati na umu da mozak, prema najnovijim istraživanjima, sazrijeva nakon 25. godine.
Praktički je uzrok mladenačkog pijenja slaba državna prevencija, prevelika pozornost prosvjetnih institucija usmjerena na obrazovanje, a ne na odgoj, te nebriga socijalne službe za nasilje i zanemarivanje u obitelji koje je i u svijetu uvijek uvjetovano alkoholom. I najvažnije – iza mladenačkog pijenja stoje neodgovorni roditelji.
Nije mi jasno kako gospon doktor može tvrditi da su roditelji u Hrvatskoj neodgovorni, kad svi tvrde, da oni sami najbolje odgajaju vlastitu djecu.