Oko 40. godine života mišićna vlakna u žena počinju se skraćivati, dok u muškaraca ovaj proces započinje već u 30. godinama.
U svakoj sljedećoj godini, mišićne stanice gube mitohondrije (stanične organele, centralno mjesto staničnog metabolizma) koji im osiguravaju energiju. Oslabljeni mišići narušavaju ravnotežu, vrijeme reagiranja i manje učinkovito apsorbiraju šećer iz krvi, što može uzrokovati slabost i povećati rizik od pojave dijabetesa.
Pad mišićne snage moguće je smanjiti čak za 50%, ali samo ako poštujete optimalan režim fizičke aktivnosti, uključujući vježbe jačanja.
Osobe koje treniraju s utezima, ili rade vježbe jačanja, učinkovitije izgrađuju mišićnu masu i gube manje mitohondrija od onih koje vode pasivan život.
Foto: Shutterstock
Stručnjaci kažu da morate opteretiti mišiće. To naravno ne znači da se trebate preopteretiti. Sasvim je dovoljno da budete aktivni 45 minuta, tri puta tjedno – kombinirajte 15 minuta vježbi jačanja sa 30 minuta šetnje brzim korakom. Na ovaj ćete način očuvati mišićno tkivo, brzinu metabolizma i gustoću kostiju.
Sve navedeno sprječava povećanje tjelesne mase i pojavu osteoporoze.
Osim toga, izgledat ćete ljepše, osjećat ćete se bolje, pa će i vaše samopouzdanje biti veće. S druge strane, uključivanje određenog broja kardio- vježbi poboljšat će dotok krvi u srce i mozak.
>>Prije nego se odlučite na vježbanje, ovo trebate znati
>>Na klupi i u parku: FOTO vodič za vježbanje i teretanu u prirodi