Zaklada 'Hrvatska kuća srca'

Visok tlak i ugrušak tihi ubojice

Doctor taking a patients blood pressure
Foto: Thinkstock
1/3
13.04.2015.
u 18:00

Visok tlak posljedica je pretilosti, loših prehrambenih navika i unosa previše soli

Gotovo svaki peti stanovnik Hrvatske (750 tisuća ljudi) ima povišen krvni tlak, a samim time i tri puta veći rizik od srčanog udara, pet puta veći rizik od zatajenja srca i osam puta veći rizik od moždanog udara.

Štoviše, podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo govore da čak 25.000 osoba doživi moždani udar bez obzira na dob.

Te zabrinjavajuće brojke govore ne samo o organskim uzrocima visokog tlaka nego i o načinu života i prehrane koji su među ključnim čimbenicima pojavnosti visokog tlaka u svim dobnim skupinama.

Sol kobna za tlak

Visok krvni tlak ili hipertenzija zapravo je napetost u arterijama, krvnim žilama koje odvode krv iz srca u ostale organe. Normalan je krvni tlak 120/80 mmHg; krvni tlak između 120/80 mmHg i 139/89 mmHg nazivamo "predhipertenzijom", a krvni tlak 140/90 mmHg i viši od toga liječnici smatraju povišenim.

Jedan od glavnih uzroka povišenog tlaka jest konzumacija velikih količina soli.

- Hipertenzija je najčešća kronična bolest današnjice, no ako se pravodobno ne otkrije i propisno ne liječi, predstavlja najvažniji posredni uzrok prijevremene smrtnosti, jer pogoduje nastanku srčanog i moždanog udara, generaliziranoj aterosklerozi, oštećenju bubrega i razvoju tzv. hipertenzivne bolesti srca pa, između ostaloga, i fibrilacije atrija koja se može prepoznati u nepravilnom radu srca, ali biti i asimptomatična. Ranim otkrivanjem i liječenjem moguće je spriječiti potencijalno ozbiljne komplikacije, među kojima je najopasnija ishemijski moždani udar - objašnjava akademik Davor Miličić, upravitelj Zaklade "Hrvatska kuća srca", predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva.

- Učestalost hipertenzije raste s dobi čovjeka pa je u starijih bitno češća, no to ne isključuje potrebu za kontrolama tlaka. U osoba u kojih je dijagnosticirana arterijska hipertenzija potrebno je učiniti više od liječenja medikamentima. Prvi je korak promjena prehrambenih i životnih navika. Preporučuju se i kućne samokontrole tlaka kojima se dobiva precizniji uvid u tijek bolesti i uspješnost liječenja. Od hipertenzije obolijevaju i žene i muškarci - dodaje akademik.

Prekomjerna tjelesna težina također je razlog za pojavu visokog tlaka, i to bez obzira na dob. Budući da su Hrvati među najdebljima na Starom kontinentu, tlakaši pa i smrtnost od posljedica povišenog tlaka kod nas su vrlo česti. Svaki treći Hrvat koji pati od problema s visokim tlakom mogao bi ga kontrolirati i normalizirati pazeći na prehranu i smanjujući unos soli i nitrata na jednu čajnu žličicu dnevno. Iako se to čini puno, u hrani tijekom dana pojedemo i više od toga jer sol ne unosimo samo soleći jelo. Krije se u svakoj hrani koju pojedete – od peciva do konkretnih obroka, a posebno su opasne tzv. skrivene soli u namirnicama gdje ih ne očekujemo i gdje su zapravo pojačivači okusa.

Više kontrola s godinama

Tako se u tijelo dnevno unese od 10 do 20 puta više soli nego što nam je zaista potrebno, a visok tlak tek je jedna od posljedica takve prehrane. Slijede ga problemi s bubrezima, zadržavanje tekućine u masnim naslagama, oko zglobova...

Zaklada "Hrvatska kuća srca" i Gradski ured za zdravstvo Grada Zagreba u subotu 18. travnja 2015. na zagrebačkom Cvjetnom trgu pokreću javnozdravstvenu kampanju mjerenja krvnog tlaka.

Cilj je kampanje ukazati na važnost pravodobnog otkrivanja i liječenja hipertenzije, s obzirom na to da njezino neliječenje višestruko povećava mogućnost nastanka fibrilacije atrija, aritmije od koje boluje oko jedan posto populacije te koja, ako se primjereno ne liječi, može prouzročiti brojne komplikacije, uključujući i smrtonosni moždani udar.

Građanima koji se odazovu, mjerit će se krvni tlak od 10 do 14 sati, i to pomoću tzv. Microlife Afib tlakomjera. Osim preciznog određivanja arterijskoga tlaka, ti tlakomjeri istodobno upozoravaju na postojanje fibrilacije atrija, pa stoga imaju preporuku Hrvatskoga kardiološkog društva, Hrvatskoga društva za hipertenziju, Britanskoga i Europskoga društva za hipertenziju (BHS i EHS) te Britanskoga nacionalnog instituta za zdravstvo i kliničku izvrsnost (NICE).

Svatko tko se odazove akciji doznat će trenutačne vrijednosti svog krvnoga tlaka i dobiti preporuke o učestalosti budućih kontrola. Kampanja će se osim u Zagrebu provoditi i u Osijeku, Splitu i Rijeci, a rezultati će biti predstavljeni u rujnu na Svjetski dan srca.

>>Ove namirnice i dodaci prehrani smanjuju visoki krvni tlak!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije