U POSJETU Elcon Prehrambeni proizvodi u Zlatar Bistrici

Omlet siguran, i žut i bijel

vrt_jaja_tx.jpg
import
01.02.2006.
u 19:01

Čudim se što još nitko od dežurnih skeptika nije zavapio kako će nam sredinom srpnja 'Europa uskratiti i jaja na oko' u restoranima i hotelima. Tada, naime, tri godine otkako ga je Hrvatski sabor izglasao, napokon stupa na snagu Zakon o hrani. Kako se za to pripremili uglavnom nismo, pa kako ćemo onda ujutro poslužiti "hemendeks" turistima, a i tko će se uopće  čak i doma!  usuditi jesti jaja na oko ili meko pečena s obzirom na to da se neprestano oko nas ukrižuju vijesti o salmoneli, ptičjoj gripi itd.?

E to nas je odvelo ravno u Zlatar Bistricu, gdje Zagorci vrlo domišljato lupaju jaja i, kako se dade naslutiti, kreiraju nam nov način rukovanja tom istodobno prehrambeno izuzetno vrijednom, sjajno zapakiranom i vrlo opasnom namirnicom, koja može nahraniti tek započet i život, ali biti i najveći kliconoša, zatim nova jela i nove običaje s jajima.

Valjda s onom ?sira, putra, vrhnja, mleka, jajca i krumpira se to ide v beli Zagreb grad? Zagorci bilježe već stogodišnju preradu jaja. Godine 1989. ta je prerada ušla u sustav Elcon i  kao financijski ogrezlu, a po svemu drugome vrlo perspektivnu  u listopadu je prošle godine, kao sedmu (svoju) tvrtku, preuzima varaždinski holding EKOS. S nemalim ambicijama, jer ne samo da je to jedina tvornica za preradu jaja na području bivših jugoslavenskih zemalja nego joj i upućeni proizvode procjenjuju kvalitativnim europskim vrhom.

Sredinom devedesetih, slijedom svjetskih trendova, krenuli su ambiciozno razvijati finalne proizvode te su među ostalim nudili i gotove smjese za palačinke finela, ali to nije zaživjelo. Dok čekamo da se i u nas pojave u svijetu gotovo uobičajena primjerice kuhana roll jaja (jaje uobličeno poput kobasice), za koji dan možemo i na policama prodavaonica, uz ostala mnogo veća, očekivati i jednolitarska pakiranja pasteriziranih cijelih jaja te odvojeno žumanca i bjelanca.
 Naša su jaja 100 posto zdrava  razuvjerava vašu sumnjičavu urednicu u jaje direktor Esad Milak, a zatim nas direktor proizvodnje agronom Krunoslav Klancir i veterinarke Božena Sambolek i Zrinka Borovec Poslek odvode kako bismo se izbliza upoznali s tvornicom, koja je prošle godine preradila, a već ove godine kani preraditi 100 milijuna jaja.

Prošle su godine pod prijašnjim vlasnicima i upravom preradili samo 40 milijuna, a kapacitet im je 200 milijuna jaja u godini. Krenuli su ambiciozno i očekuju da će baš njihova jaja posluživati već ljetos polovica hrvatskih hotela. Upravo u turizmu i u sigurnosti, jer pridržavaju se standarda HACCAP i ISO, vide  najveću priliku za svoj, u biti sezonski proizvod. Velika im se šansa otvara na regionalnome tržištu, jer već rade ili pregovaraju s beogradskim Polimarkom, slovenskim Mlinotestom i Žitom, sarajevskim Klasom, makedonskim Makprogresom, bosanskohercegovačkim prerarađivačima, a pitanja o proizvodima i uvjetima stižu već i iz Nizozemske, Rusije...

Jasno, i domaća je prehrambena pekarska, slastičarska, tjesteničarska, mesna industrija tradicionalno velik i pouzdan kupac njihovih pasteriziranih svježih (deklarirana trajnost 15 dana, a dokazano 30), zamrznutih (trajnost 24 mjeseca) te jaja u prahu (trajnost 18 mjeseci), bilo cijelo, holl egg, bilo odvojeno bjelanca od žumanaca. Od pasteriziranih žumanaca iz Zlatar Bistrice zagrebačka Zvijezda priprema majonezu, a nekih od njihovih "jaja" ima i u proizvodima Kraša, Koestlina, Leda, Podravke...  Prerez obične mortadele ne bi bio tako sjajan da u njezino tijesto nisu umiješeni i  pasterizirani bjelanci. 

 Tržišta ima koliko hoćete  kaže direktor Milak. A imaju, dodaje, i sigurne sirovine iz okruženja, ponajprije s velikih farmi s intenzivnim uzgojem iz sjeverozapadne Hrvatske, provjerenih.  Dodatno, prije nego što uopće i uđu u zatvoren sustav prerade, provjeravaju ne samo sadrže li različite nepoželjne bakterije nego i primjerice ostatke lijekova za perad, a kontroliraju i u vlastitu laboratoriju.

Onome istome u kojem kontroliraju sve faze prerade te finalne proizvode.
Kamo će dalje, ponajviše ovisi o mašti i umješnosti struke, jer su u dva-tri mjeseca otkako su ušli u tvornicu novi vlasnici već financijskim injekcijama (dobavljači, energija...), dokapitalizacijom, bitno promijenili stanje i ozračje, pa možda ni rolana jaja nisu tek dosjetka vaše izvjestiteljice, kad je već posve moguće po napucima razglašenih redukcijskih i zdravstvenih dijeta, temeljcima moderne funkcionalne hrane, a bogme i napucima Oprah Winfrey, i u nas doma ujutro umjesto klasičnoga pripremiti omlet samo od bjelanaca. Jedva čekam!


Pasterizira se i - ljuska

Lupačica koja razbija 30.000 jaja na sat odvaja ne samo ljusku od sadržaja i bjelance od žumanca nego i iz bjelanca uz pomoć skenenera (!) prepoznaje je li eventulano prošlo i malo "žutoga". Ovisno o tome što se proizvodi, cijela jaja (hole egg ili melanž) primjerice, te bjelanca i žumanca, svako može biti i svježe, i praškasto i zamrznuto. No ne pasterizira se samo jaje kako bi se čuvalo vrijednost, a i zdravlje nego se sterilizira i ljuska. Na žalost, ona se još baca. S obzirom na to da je i to nemali trošak, jer je riječ o desetini težine jaja (cijelo jaje u prosjeku teži 60 grama), a i o tome da je ljuska prirodno bogatstvo kalcija, u budućnosti je također vide u preradi. Možda će čitatelji Vrta prerađenom ljuskom iz Zlatar Bistrice uskoro doista moći kalcificirati tlo, ako ne njivu ili povrtnjak a ono bar zemlju za lončanicu.


Bjelance bistri vino

Čitatelji Vrta zacijelo se sjećaju da je prije desetak godina Elcon Prehrambeni proizvodi, među ostalim proizvodio i bistrovin. Čitatelji nas i danas na Vrtov dežurni telefon često pitaju o bistrenju vina, ali i o bistrovinu, kojega odavno nema na tržištu. Bjelance je poznato kao tradicionalno bistrilo za vino, a bistrovin je zapravo čisto bjelance u prahu, kakvo se i danas proizvodi. Kako se rabi? Otopi se i ispjeni 15 g u 7-10 l vina, pa se umiješa u posudu u kojoj će se bistriti. Za veće količine vina preporučuju uporabu crpke. Miješajte tri puta, dodajte, pa ostavite da miruje 14-21 dan. Već nakon tri dana možete provjeriti bistroću površinskog sloja, a tek nakon 14 dana i donjega sloja. Vino pretačite prije toga odsumporivši posudu. Na vrećici bistrovina dodavali su i upute kako je prije pretoka uputno dodati 10-15 g kalijmetalbisulfita za svakih 100 l vina. Sumnjate li u ishod bistrenja, bistrite dva puta, svaki put polovicom propisane doze. Uputno je sa 10-15 g bentonita ubrzati bistrenje i očvrsnuti talog kako bi se olakšao pretok.

Želite prijaviti greške?