Bujica novca u sportu ne zaustavlja se. Već je odavno sport više od škripe potplata po parketu ili udarca kopačke o loptu. Podjednako su važni uspjesi koji se mjere bodovima i oni u valuti. Ali koja je najvrednija momčad, iz kojeg sporta, gdje gazde najviše zarađuju? Kada govorimo o globalnom sportu, dvije su lige nenadmašne – američka košarkaška NBA i europska nogometna Liga prvaka. Ova je sezona konačno omogućila potpuno iskorištavanje svih potencijala koje najbolja svjetska liga u sportu koji se igra između dva koša ima. Prosječno sada NBA klubovi vrijede 1,25 milijardi dolara, 13 posto više nego prošle sezone.
Liga je produljila svoj ugovor za televizijska prava s kućama ESPN/ABC i TNT na devet godina, za što su utržene 24 milijarde dolara, trostruko više od vrijednosti prijašnjeg ugovora. Novi sponzorski ugovori sada su dvostruko ili čak četverostruko skuplji od prethodnih pri čemu kompanije stoje u redu kako bi dobile neki dio košarkaškog kolača. Nakon 28 godina Pepsi je smijenio Coca-Colu na mjestu službenog pića lige, pivarski gigant Anheuser-Busch InBev produljio je svoj ugovor na još četiri godine. Tissot je platio 200 milijuna dolara za šestogodišnji ugovor kako bi postao prvi službeni NBA urar. Komunikacijska tvrtka Verizon smijenila je Sprint u ugovoru vrijednom 400 milijuna dolara koji će omogućiti da se NBA prati i na mobilnim uređajima. Sve to nije gotovo ništa prema laktarenju Nikea koji je Adidasu preoteo mjesto službenog dobavljača opreme, što su platili milijardu dolara za osam godina; Adidas je do tada plaćao 400 milijuna dolara.
NBA gleda cijeli svijet
Kada se svi ti ugovori zbroje s lokalnim ugovorima koje samostalno potpisuju klubovi, ispada da je najvredniji NBA klub New York Knicks koji vrijedi tri milijarde dolara. Kako zbraja Forbes, koji sport odavno tretira kao ništa više od biznisa, ukupno je 30 NBA klubova prošle godine uprihodilo 5,2 milijarde dolara uz 900 milijuna profita. Svi su zaradili osim Brooklyn Netsa ruskog multimilijardera Mihaila Prohorova. Ovaj probuđeni interes za vrhunsku košarku nije nov, traje već nekoliko godina, no ima svoj jasan razlog. Na otvaranju ove sezone u rosterima momčadi NBA lige bilo je 100 igrača iz 37 zemalja, svaki je od 30 klubova imao barem jednog stranca ili na klupi ili na parketu. Sada se NBA liga može gledati u 215 svjetskih zemalja i teritorija, što se nastoji i monetizirati. Jedan je način ostvariti sponzorstvo s tvrtkama poput kineskog Tencenta, gigantskog holdinga koji se bavi praktički svime što se tiče interneta. Taj ugovor vrijedi 500 milijuna dolara za pet godina s opcijom podjele zarade koja bi donijela još 200 milijuna. Publike koja prati košarku u Kini ima nekih 300 milijuna, procjenjuju u NBA. Netko će napomenuti kako službena izvješća najbolje košarkaške lige ne tvrde da zarađuju svi. Razlog za to posve je prozaičan. Opet je to novac. Kao i uvijek, na vijesti o potpisivanju bogatih sponzorskih ili medijskih ugovora počinje rogoborenje igrača. Dugo je trajao prijepor zbog njihovih plaća. Ne jedna NBA zvijezda ističe kako su oni podnijeli svoj teret kada ligi nije išlo, a da sada kada joj ide oni od novog vala prihoda ne bi vidjeli ništa. Čini se, ipak, kako taj strah nije toliko opravdan, očekuje se povećanje maksimalnog iznosa za igrače, a činjenica je da je deset najbolje plaćenih igrača zaradilo 391 milijun dolara od plaće i sponzorstava prošle sezone. Jedini globalni pandan NBA ligi je nogomet, odnosno klubovi koji redovito ostvaruju nastupe u Ligi prvaka. Oni automatski čine 20 najvrednijih svjetskih nogometnih klubova. Prosječna je njihova vrijednost 1,16 milijardi dolara, što je povećanje od 11 posto. Danas zacijelo i veća s obzirom na to da kompletni podaci za prošlu sezonu tek trebaju stići. Tu se pogotovo ističe šest najvećih, Real Madrid, Barcelona, Chelsea, Liverpool, Manchester City i Manchester United. Tih je šest klubova među prvih deset u najbitnijim kategorijama – broju fanova na društvenim mrežama, prihodu od utakmica, prihodu od medijskih prava i komercijalnim prihodima. Ti klubovi ostvaruju globalnu prisutnost. Koliko je ona bitna, svjedoči i činjenica da je Manchester City kupio 80 posto udjela u novom klubu američke nogometne MLS lige New York City FC.
Bayern slabiji zbog TV prava
Najvredniji je među njima, i to već dugi niz godina, Real Madrid koji je sada vrijedan 3,26 milijardi dolara. Real je profitirao 746 milijuna dolara na kraju prošle sezone, više od bilo kojeg sportskog kolektiva u svijetu. Još dva kluba ostvaruju vrijednost veću od tri milijarde. To su Barcelona sa 3,16 milijardi i Manchester United sa 3,1 milijardom. Nitko kao Manchester United ne zna unovčiti vlastitu trgovačku marku – ugovor s Adidasom vrijedan je 110 milijuna dolara godišnje i traje 10 godina, a onaj s Chevroletom već sedam godina donosi 75 milijuna svake sezone. Zbog toga stručnjaci Deloittea u svojem redovitom godišnjem izvještaju Football Money League procjenjuju kako će upravo crveni vragovi smijeniti Real Madrid na mjestu najprofitabilnijeg kluba, vjerojatno i najvrednijeg. Računicu ponešto kvari nesudjelovanje manchesterskog kluba u ovogodišnjoj Ligi prvaka. Bayern stručnjaci ne stavljaju među najveće zbog slabog ugovora za TV prava. Oni od toga ostvaruju prihod od 146 milijuna što je daleko manje od klubova koji igraju u Premiershipu ili čak Seriji A. Premiership ima novi ugovor o medijskim pravima koji će mu od sljedeće sezone donijeti 2,7 milijardi dolara godišnje. Kada se tome pridodaju i međunarodna prava, cifra će dosegnuti četiri milijarde. Među prvih deset klubova samo je jedan talijanski, a jasan je razlog zašto nitko od talijanskih velikana nije plasiran više.
Talijane uništili skandali
Liga je proteklo desetljeće protkana skandalima, stadioni na kojima talijanski klubovi igraju zastarjeli su, sami su klubovi većinom u gubicima, nerijetko i bankrotiraju, a sve to praćeno je i manjkom talenta. Unatoč podbačaju Talijana, prvih 20 svjetskih klubova ostvaruje prihode od ukupno 6,6 milijardi eura, što je rast od osam posto, kako se navodi u Deloitteovu izvještaju. Zanimljivo je da je top-lista prihoda sastavljena isključivo od klubova pet najboljih liga gdje se prvi put nakon sezone 2005./06. pojavljuje i West Ham United pod trenerskom palicom našeg Slavena Bilića. Ukupno među prvih 30 ima čak 17 engleskih klubova. Sada već postoji mala šansa da se u tom društvu nađu svi premijerligaši. Kad je riječ o engleskim klubovima, međutim, treba uzeti u obzir jednu vrlo prozaičnu stvar, a to je tečaj. Za funtu je posljednjih godinu i pol plodonosno razdoblje u odnosu na euro pa se može očekivati kako će u ukupnoj vrijednosti to njima donijeti još malo odmaka.
Pogledamo li i plaće igrača NBA i svjetskog nogometa, razlike su ipak nešto manje. Cristiano Ronaldo godišnje od plaće i sponzorstava povuče gotovo 80 milijuna dolara. Ne može mu se približiti najbolje plaćeni košarkaš LeBron James sa 71 milijunom. Lionel Messi zarađuje 74 milijuna, a nije mu blizu Kevin Durant sa 56,2 milijuna. Tek na trećem mjestu dolazi do razlike, Ibrahimovićevih 39 milijuna nije ni blizu 50 milijuna Kobea Bryanta. Ukupno najbolje plaćenih deset nogometaša zarađuje oko 15 milijuna dolara manje od deset najbolje plaćenih košarkaša. No, ako ste mislili kako se među košarkaškim ili nogometnim klubovima nalazi onaj najvredniji, prevarili ste se. Zato smo napomenuli da je riječ o najvrednijim klubovima u globalnim sportovima. Najvredniji svjetski sportski kolektiv su Dallas Cowboysi, momčad američkog NFL-a (američki nogomet), koji vrijede četiri milijarde dolara. Na prvom su mjestu već devet godina zahvaljujući svom vlasniku Jerryju Jonesu koji je sjajan marketingaš. Nebitno je što Cowboysi već 20 godina nisu bili na Superbowlu, Jones naprosto zna kako iskoristiti činjenicu da je za Amerikance njihov “football” postao cjelodnevni reality.
Plodonosan i bejzbol
Svejedno, s ostatkom se svijeta u NFL-u mogu nositi još samo New England Patriotsi koji vrijede 3,2 milijarde dolara. Ne podcjenjujemo ovdje, naravno, i ostale, no visokim vrijednostima pomaže i to što su NFL momčadi ujedno i vlasnici svojih stadiona, a to u ostalim američkim sportovima često nije slučaj. Neka ne zavaraju plaće igrača NFL-a gdje najbolje plaćen Ben Roetlihsberger, član Pittsburgh Steelersa, ne zarađuje ni 50 milijuna dolara godišnje. Ostali su čak i debelo ispod, no činjenica je da je NFL sezona daleko kraća s puno manje utakmica i u odnosu na košarku i u odnosu na nogomet. Još ćemo tu dodati i bejzbolsku momčad New York Yankeese koji vrijede 3,2 milijarde pa možemo dobiti i konačnu listu najvrednijih sportskih klubova današnjice. Ona glasi: Dallas Cowboys, Real Madrid, New England Patriots, New York Yankees i Barcelona. Vidjet ćemo mogu li se ovamo konačno ušuljati i New York Knicksi.
>> Ovo su najbogatiji klubovi svijeta, evo koliko zarade!
Američki klubovi su bogati jer na cijeli SADe od 50 saveznih država ima ako se ne varam 330milja stanovnika a po sportu ima ligu od 30tak klubova - to im omogučuje da tih 30klubova ima iznimno veliko tržište - njihove druge lige su puno slabije plačene jer inače ne bi njihovi hokejaši koji ne mogu igrati u NHLu i košarkaši koji ne mogu u NBA rađe dolazili u europu negu igrali njihovu verziju druge lige. Zamislite da EU ima jednu super nogometnu, košarkašku ligu od 30klubova - kolko bi onda zarađivali največi - samo je pitanje šta bi onda bilo s manjim klubovima :-) .