Kao što se i očekivalo u drugom krugu predsjedničkih izbora odazvalo se puno više birača. Tako se na svim biralištima pojavilo više građana, nego u prvom krugu o čemu svjedoče i službene brojke Državnog izbornog povjerenstva po kojima je do 16.30 sati glasovalo 48,23 posto birača, što je za 11,87 posto više nego u prvom krugu. U cijeloj Bosni i Hercegovini do 15 sati izašlo je na izbore 9.570 birača, javlja Klix.ba. Gužve su se i dalje stvarale zbog birača koji se nisu prethodno aktivno registrirali za glasovanje te moraju tražiti posebne potvrde kako bi ostvarili svoje biračko pravo.
Posebno su velike gužve na biralištima zabilježene u BiH, odnosno Mostaru. Hrvatski državljani u Bosni i Hercegovini danas su glasovali na 15 biračkih mjesta u četiri grada. Unatoč većem odzivu nego u prvom krugu izbora u Tuzli i Banja Luci nisu zabilježene gužve ili drugi problemi. Međutim, situacija u Mostaru bila je znatno drugačija, a i u Sarajevu je bila gužva. Udruga 'U ime obitelji' podsjeća sve one koji se zbog gužve na biračkim mjestima zateknu u redovima pred biralištima, glasovanje biti omogućeno i nakon 19 sati. Osobito se to odnosi na glasovanje hrvatskih državljana u Mostaru (BiH) koji od ranog jutra stoje u redovima kako bi ostvarili svoje građansko pravo zajamčeno Ustavom Republike Hrvatske.
Kako javlja Klix.ba, u Mostaru je na glasovanje iza 19 sati, dakle nakon što su birališta bila zatvorena, čekalo oko 500 građana. Izborni proces u Tuzli i Mostaru traje i dalje, javlja Dnevni Avaz, dok je u Banja Luci i Sarajevu završeno. Očekuje se da će ukupan broj birača za hrvatske predsjedničke izbore u BiH iznositi oko 15.000. Rezultati izbora za Tuzlu i Mostar bit će poznati kasnije večeras, dok su podaci za Banja Luku i Sarajevo već u DIP-u.
Deset biračkih mjesta u Mostaru očito nije bilo dovoljno za normalno glasovanje birača s cijelog prostora Hercegovine. Od jutarnjih sati pred nekim biračkim mjestima bili su stvoreni veliki redovi birača. Čekalo se satima, a u takvoj situaciji bilo je i manjih verbalnih incidenata između njih. Intervenirala je i policija koja je umjeravala promet te pomagala da sve prođe u najboljem redu. Većina građana nije krila ogorčenje ovakvim načinom organizacije glasovanja, odnosno činjenicom da nije predviđen veći broj mjesta za glasovanje.
Prema izjavama očevidaca intervenirali su i specijalci koji prijete silom.
Član predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda i predsjednik HDZ-a BiH, Dragan Čović, koji je glasovao u Mostaru, također je bio skrenuo pozornost na nedovoljan broj biračkih mjesta u BiH.
- Kada bi se realiziralo samo ovo što su obećali u kampanjama i sučeljavanjima mi bismo mogli doći u priliku da više nikad ne glasujemo u ovolikim redovima i da ovoliko ljudi čeka. Ako se već glasuje, onda se treba glasovati u ambijentu u kojem ćemo se osjećati kao ljudi, a ne da imamo jedno glasačko mjesto za Mostar, za zapadnu Hercegovinu i Livno. Ja mislim da će se to već dogoditi na sljedećim izborima, kazao je Čović, koji smatra da glasovi bh. Hrvata neće biti presudni za ishod izbora u Hrvatskoj.
U Bosni i Hercegovini u prvom krugu za predsjedničke izbore u Republici Hrvatskoj glasovalo je 7.369 birača.
>> Odaziv do 11.30 sati 21,92 posto, čak 330.000 glasova više nego u prvom krugu
>> 'SMS-ovima, e-mailovima i letcima uznemirivali birače'
Desetci lastinih autobusa punih aboliranih cetnika vam ne smetaju. E moji licemjeri...