Iz hrpe fotografija koje su te godine snimili širom svijeta, tadašnji princ Charles i vojvotkinja Camille za božićnu čestitku 2016. odabrali su onu iz Osijeka, nastalu za njihova posjeta gradu na Dravi. Rame uz rame s njima su na toj fotografiji folkloraši KUD-a 1862 Osijek u raskošnim narodnim nošnjama u baroknoj Tvrđi. I upravo je Osijek, štoviše, istu lokaciju s fotografije, odabralo britansko veleposlanstvo za hrvatsku proslavu krunidbe kralja Charlesa III. 6. svibnja.
Konkretni dokazi
Nije krv voda, reklo bi se, pa tako možda nije ni slučajna emotivna veza novog britanskog kralja s Osijekom – rodno je to mjesto njegova šukundjeda Franza von Tecka. Godinama je kolala ta informacija, no konačno je potkrijepljena i konkretnim, papirnatim dokazima.
– U Osijeku je postojalo nekoliko katoličkih župa i jedna pravoslavna, kasnije su se vodile i židovske knjige, a nigdje se nije moglo pronaći njegovo ime. Međutim, kolege iz Državnog arhiva u Osijeku nedavno su pregledali i matičnu knjigu reformirane kalvinske crkve u naselju Retfala i pronašli podatak da je Franz von Teck rođen u osječkom Donjem gradu. Kako u Osijeku nije bilo protestantske crkve, krstio se u najbližoj joj crkvi, a to je kalvinska crkva u Retfali – započinje Grgur Marko Ivanković, povjesničar umjetnosti i viši kustos u Muzeju Slavonije.
Kako piše u pronađenoj matičnoj knjizi, izravni predak novog engleskog kralja Charlesa rodio se 28. kolovoza 1837. Kršten je nekoliko dana kasnije, 2. rujna iste godine, pod punim imenom Franz Paul Karl Ludwig Alexander, a krsni su mu kumovi bili kralj Wilhelm I. von Württemberg i njegova supruga. – Kako je ta kalvinska župa bila mađarska, i upis je u maticu na mađarskome jeziku, bez obzira na to što je Von Teck bio Nijemac – dodaje Ivanković.
U istoj se crkvi čuva vrč iz davne 1763. godine pa se može pretpostaviti da je kršten baš iz njega. Otac Franza von Tecka vjerojatno je u Slavoniji bio u vojnoj službi pa se i nastanio tu s obitelj i tako je dječak stigao na svijet u osječkom Donjem gradu.
– Osijek je sve do 1881. bio vrlo važno austrijsko i austrougarsko vojno središte, jedna od najstarijih i najznačajnijih tvrđava, i u kontinuitetu je, zbog svog prirodnog položaja na sjecištu puteva, jednostavno bio iznimno važan. Kada su se koncem 17. stoljeća vodile borbe za oslobođenje Osijeka od Turaka, mnoštvo srednjoeuropskih i zapadno europskih vojnih jedinica poslano je da oslobodi Osijek i vrati ga u krilo zapadne Europe – govori naš sugovornik.
Ovaj rođeni Osječani školovao se na Carskoj austrijskoj inženjerskoj akademiji i pridružio se Carskoj austrijskoj vojsci, a zaradio je i niz vojnih odlikovanja. Franz von Teck oženio se 1866. četiri godine starijom princezom Mary Adelaide of Cambridge, rođenom u njemačkom Hannoveru. Plod njihove ljubavi bila je i kći Mary von Teck koja će postati britanskom kraljicom kao supruga kralja Georgea V. Tom kraljevskom paru rodit će se šestero djece, a među njima – dva kralja. Prvi je prijestolje naslijedio Edward VIII., nakon očeve smrti u siječnju 1936., no kratko je ostao na tronu. Abdicirao je već u jesen iste godine, čemu je kumovala ljubav s Amerikankom Wallis Simpson. Engleska kraljevska obitelj, naime, nije blagonaklono gledala na vezu s razvedenom ženom iza koje su bila dva propala braka pa se čini da i nije imao suviše izbora. Edwarda je, tako, naslijedio brat George VI., a njime se već približavamo povijesti koja je poznatija hrvatskoj javnosti. Naime, kralj George VI. oženio se Elizabetom, koja će ostati upamćena i kao kraljica majka. Roditelji su oni kraljice Elizabete II. i ujedno djed i baka novog britanskog kralja Charlesa III.
Rezimiramo li, Franz von Teck bio je djed dvojici kraljeva, pradjed kraljici Elizabeti II. i šukundjed Charlesu III. Kada je prije sedam godina hodao osječkim ulicama, tadašnji princ od Walesa zapravo je kročio putevima svojih predaka.
Nije samo hodao, nego se i provozao osječkim tramvajem, za čijim je upravljačem sjedila vozačica, a Gradski prijevoz putnika britanskom je prijestolonasljedniku i njegovoj supruzi darovao "butre", kako se u Osijeku popularno zove kartica javnog prijevoza pa se doživotno mogu besplatno voziti osječkim tramvajima i autobusima.
Ekran na Tvrđi
Na proslavi krunidbe bit će pokazan i tramvaj kojim se engleski kralj provozao prije sedam godina. Inače, proslava krunidbe u Osijeku bit će u Arheološkom muzeju, koji je Charles i osobno posjetio. Na prigodno ukrašenom Trgu Svetog Trojstva u Tvrđi bit će postavljen veliki ekran na kojemu će građani moći pratiti izravni prijenos krunidbe kralja. Poznati osječki pješački most zasvijetlit će u bojama britanske zastave.
– Kada smo razmišljali o mjestu u kojem bismo u Hrvatskoj proslavili krunidbu, odmah nam je na pamet pala božićna čestitka tada princa od Walesa, a sada kralja s fotografijom Njegova Veličanstva i kraljice Camille iz Osijeka, snimljena za vrijeme njihova posjeta Osijeku u ožujku 2016. Od svih fotografija te godine s raznih strana svijeta kralj je odabrao upravo tu fotografiju, što znači da je posjet Osijeku na njega ostavio dubok dojam. Ne samo zato što je Osijek grad bogate povijesti i perspektivne budućnosti, nego i stoga što je on ovdje upoznao ljude koji dijele neke od njegovih životnih strasti i prioriteta, kao što su održivost i očuvanje prirode, rad za zajednicu, poštovanje prema baštini, razvoj novih tehnologija i ulaganje u mlade ljude. I šukundjed kralja Charlesa III. rođen je 1837. upravo u Osijeku pa stoga ovdje nismo samo među prijateljima, već i obitelji – kazao je britanski veleposlanik Simon Thomas kada je nedavno u Osijeku, zajedno s osječkim gradonačelnikom Ivanom Radićem, najavljivao proslavu krunidbe.
VIDEO Najpoznatija vozačica ZET-a objavila da se udaje: 'Jako sam sretna i uzbuđena'
Da su Karadžorđevići u pitanju dali bi im i ulicu!