U povodu Međunarodnog dana arhiva (9.lipnja) Državni arhiv u Slavonskom Brodu priredio je izložbu pod nazivom Brod na Savi i Prvi svjetski rat 1914 - 1918., te se tako zajedno s brojnim hrvatskim ustanovama u kulturi uključio u obilježavanje stote godišnjice početka Prvog svjetskog rata.
Autori izložbe i popratnog kataloga Gordana Slanček i Domagoj Zovak kroz brojne arhivske dokumente i muzealije prikazali su dio svakodnevnog života Brođana u tadašnjim ratnim uvjetima, kao i posljedice ratnog stanja, loše gospodarske prilike, nestašicu osnovnih životnih potrepština, skupoću i neimaštinu obitelji vojnika.
Uz arhivske dokumente na panoima izložbe postavljene su se i ratne fotografije s raznih bojišta iz privatne fototeke prof. Zvonimira Toldija i zbirki kolekcionara Josipa Kecerina, Davorina Hrkača, Eduarda Butjera i Stribora Uzelca Schwendemanna. Tu su i tadašnja službena glasila, te prvo izdanje knjige Ivane Brlić - Mažuranić Priče iz davnina iz 1916.godine.
- Iako Brod tada nije stradao kao što se to dogodilo kasnije u Drugom svjetskom ratu ili Domovinskom ratu, posljedice su se itekako osjećale. Život u gradu je bio težak, vladala je velika nestašica hrane, a pojavile su se i zarazne bolesti. Društveni život Broda na Savi u ratnom periodu uglavnom se svodio na organiziranje dobrotvornih manifestacija i priredbi za vojnike, obitelji mobiliziranih vojnika, udovice i ratnu siročad, te brojne ranjenike koji su ovdje pristizali sa svih ratišta monarhije i liječili se na više lokacija u gradu. Mnoge su škole i ustanove bile pretvorene u bolnice, a u njima su pomagale Brođanke. Tako na primjer u obiteljskoj korespodenciji književnice Ivane Brlić - Mažuranić, koja se odnosi na ratne godine, Ivana piše da su ona i njezine kćeri Nada i Zora išle njegovati bolesnike u ratne bolnice. Do podatka o ulozi Ivane i njenih kćeri došli smo na temelju fonda preskile arhiva obitelji Brlić koji se čuva u našem arhivu u Slavonskom Brodu - rekli su na otvorenju izložbe autori Gordana Slanček i Domagoj Zovak.
>>'Još jedna glupost na Balkanu'