Nogometaši i navijači Rijeke sanjali su o europskom proljeću, za to su im u posljednja dva kola Europske lige trebale pobjede protiv AEK-a i Milana, no san je prekinut već na prvom koraku. Šteta, jer Rijeka je imala 2:0 protiv AEK-a na Olimpijskom stadionu Ateni, no na kraju je završilo 2:2. Da su kojim slučajem Riječani pobijedili s 3:2, u posljednjem bi kolu slavljem protiv Milana (koji je ionako već osigurao prolazak) nakon 37 godina prezimili u Europi. Ovako, moraju se vratiti u surovu stvarnost HNL-a, u kojem zaostaju već 14 bodova za Dinamom.
Kek: Svi smo izgubili vjeru
– Imam osjećaj da smo svi u klubu izgubili vjeru u taj naš kvalitetni nogomet od prošle sezone – rekao je trener Matjaž Kek nakon dva dramatično suprotna lica Rijeke u Ateni.
Dok navijači posljednjeg hrvatskog kluba u Europi tuguju, naši istočni susjedi su u transu. Nogometaši Partizana pobjedom protiv švicarskog Young Boysa (21:1) osigurali su barem drugo mjesto skupine B, a u posljednjem će kolu u utakmici protiv kijevskog Dinama odlučivati o prvom mjestu. A iza sebe u skupini su ostavili Young Boys te Skenderbeu, onaj isti klub koji je ljetos iznenađujuće izbacio zagrebački Dinamo.
Srpski dnevnik Blic napisao je “Nakon dugih 13 godina Partizan je prezimio u Europi”.
Dugih 13 godina? Pitajte radije navijače Rijeke i Dinama koliko oni čekaju. Rijeka 37 godina, a Dinamo čak 47 godina! Hajduk je pak posljednji put visibabe u Europi dočekao 1995. godine, kada je igrao četvrtfinale Lige prvaka protiv Ajaxa. Ipak, naš posljednji klub s proljećem u Europi je Varteks, kojemu je to uspjelo u sezoni 1998./99.
Dok Hrvati čekaju godinama, odnosno desetljećima, Srbi bi ovoga proljeća mogli imati čak dva kluba u Europi.
Partizanu je to uspjelo, a Crvena zvezda na jako je dobrom putu. Crveno-bijelima za drugo mjesto skupine H dovoljan je remi (osim ako BATE pobijedi na gostovanju kod Arsenala) na Marakani u posljednjem kolu protiv Kölna.
E sad, pitanje je zašto može Partizan, a vjerojatno i Crvena zvezda, a Dinamo, Hajduk i Rijeka ne.
Igrao je Dinamo čak 11 godina zaredom u skupinama nekog od europskih natjecanja, no nijednom nije uspio prezimiti. Imali bi plavi sigurno veće šanse da Zdravko Mamić krajem kolovoza nije prodavao najbolje igrače. No primarna politika uvijek je bila zaraditi na najboljima, a ne osigurati dovoljno kvalitetnu momčad za proljeće.
Esbjerg, Brann, OFK, Stal...
A dok Dinamov navijač već 47 godina čeka na proljeće u Europi, navijači Maribora to su doživjeli prije tri godine. I to s triput manjim budžetom od Dinamova.
Modri od 1970. nisu uspjeli prezimiti u Europi, a u tom razdoblju taj uspjeh ostvarilo je čak 279 klubova iz 36 zemalja! Među njima su Bayer Uerdingen, Aachen, Levante, čak 11 čeških i devet poljskih klubova, Stal Mielec, Denizlispor, Vejle, Esbjerg, Brann, Stara Zagora, Videoton, Debrecen, OFK Beograd, Newport, APOEL, Glentoran, Maribor, Ararat. A među njima su i neki za koje biste teško pogodili odakle su, poput Arata, Atvidaberga, Beroa...
Nece biti jakih klubova na ovim prostorima dok se ne oformi neka zajednicka liga. Kosarka je to pametnije uradila i sada imaju vise navijaca nego u fudbalu. Ovako je dobro samo menadzerima, mesetare tu i tamo i uzimaju pare na cestom dovodjenju i odvodjenju fudbalera a mi gledamo trecerazredni fudbal i kidamo svoje zivce za nista...