EP U PLIVANJU Odličan uspjeh hrvatskog plivača

Draganja brončani na 50 slobodno

11.12.2008.
u 19:28

Duje Draganja, svjetski prvak na 50 m slobodno iz Manchestera, na EP-u u Rijeci podijelio je broncu s Rusom Jevgenijem Lagunovom preplivavši dionicu u vremenu 21.15 sekundi.

- Napravio sam dvije pogreške, okret je bio predaleko, a finiš predug - rekao je Duje.

Fantastični Francuzi
Dva najsjajnija odličja osvojili su Francuzi, Amaury Leveaux bio je zlatni (20.63), a Frederic Bousquet srebrni (20.69). Odličnu formu Leveaux je pokazao već u polufinalu kada je srušio svjetski rekord (20.48).

Saša Imprić na 200 m mješovito nije uspio obraniti srebro osvojeno u Debrecenu 2007. Nakon što je u kvalifikacijama postigao hrvatski rekord (1:57.01), u finalu osvojio je sedmo mjesto (1:57.51).

- Očekivao sam da ću biti brži nego u kvalifikacijama, no već na startu mi je puno vode ušlo u kostim - istaknuo je Imprić.

Na 200 m mješovito slavio je Britanac Goddard (1:53.46) ispred Litavca Janusaitisa (1:54.51) i Španjolca Cabelloa (1:55.70).

Gordan Kožulj, hrvatski veteran kojem je nastup u Rijeci posljednje natjecanje za reprezentaciju, na 200 m leđno bio je sedmi (1:54.27). Zlato su podijelili Rus Donec i Španjolac Wildeboer (1:49.22).

- U toj disciplini bio sam europski prvak i svjetski rekorder, no moje je vrijeme prošlo i bolje da mjesto prepustim mlađima - kazao je Kožulj, kojem je nakon utrke pozlilo.

Svjetska prvakinja i rekorderka na 50 m leđno Sanja Jovanović, na dvostruko dužoj dionici i u vrlo jakoj konkurenciji izborila je finale u petak. U završnicu ušla je s trećim vremenom (57.82).

- Jako sam zadovoljna i u finalu plivat ću još bolje. Konkurencija je vrlo jaka, gledatelji su sjajni, adrenalin mi je skočio čim sam se našla na bazenu.

Današnji finale na 100 m dupin izborio je i Mario Todorović, i to s najboljim hrvatskim vremenom (50.60).

- Napokon sam prošao tu granicu od 51 sekunde. Nadam se da ću u finalu poboljšati i to - rekao je Todorović.

Lude utrke štafeta
U polufinalu nastupio je Aleksej Puninski kojem je finale izmakao za samo 14 stotinki sekunde (51.34, osobni rekord).

- Tek sam u srijedu došao iz SAD-a i nisam se još uspio aklimatizirati. Sljedećih će dana biti bolje.

Odličan prvi dan na plivačkom EP-u u Rijeci imala je i muška hrvatska štafeta na 4x50 metara mješovito (Strahija, Rogulj, Todorović i Puninski) koja je u finalu osvojila šesto mjesto s hrvatskim rekordom (1:34.68). Naši su najbolje hrvatsko vrijeme postavljali i u kvalifikacijama. Zlato su osvojili Talijani srušivši pritom i svjetski rekord (1:32.91).

- Čak četiti reprezentacije plivale su brže od svjetskog rekorda i to dovoljno govori koliko je utrka bila jaka. Talijani su me iznenadili - rekao je Kožulj.