Autori: Hina, Stjepan Meleš
IZGUBILI OD SLOVENACA

Hrvatska se raspala u drugom poluvremenu i doživjela prvi poraz na Olimpijskim igrama

Pariz: XXXIII. Olimpijske igre Pariz 2024. Rukomet, Grupna faza natjecanja, grupa A, Slovenija - Hrvatska
Igor Kralj/PIXSELL
29.07.2024. u 12:37
Ključnim se pokazalo razdoblje od 44. do 50. minute kada je Slovenija serijom 5-0 stigla do prednosti 25-21.

Hrvatska muška rukometna reprezentacija u susretu je 2. kola skupine A na Olimpijskim igrama u Parizu izgubila od Slovenije sa 29-31 (13-13). Mario Šoštarić, Zvonimir Srna i Ivan Martinović zabili su po pet golova za Hrvatsku, dok su Sloveniju predvodili Blaž Janc i Aleks Vlah sa po osam pogodaka. Hrvatska je obrambeno sjajno otvorila utakmicu, pokretljivom obranom 6-0 zatvarala je sve prolaze prema vratima, dok je Kuzmanović lako "kupio" udarce Slovenaca s distance. Naš je vratar u 4. minuti čak obranio i sedmerac Bombača, pa je Slovenija prvi pogodak postigla tek nakon 7:25 minuta igre. U tom početnom razdoblju Hrvatsku su napadački vodili vanjski igrači Tin Lučin i Ivan Martinović.

Nakon 11 minuta bilo je 5-1 za Hrvatsku, a onda je slovenski izbornik Uroš Zorman pozvao minutu odmora nakon koje je u igru uveo novog srednjeg vanjskog Aleksa Vlaha koji je povezao slovenske redove u napadu. Hrvatska je četiri gola prednosti držala do rezultata 9-5, a onda je došlo do promjene na slovenskim vratima, umjesto Ferlina na gol je stao Lesjak koji je do kraja prvog poluvremena obranio pet od devet pokušaja hrvatskih igrača pa se Slovenija postupno približavala.

VEZANI ČLANCI:

odatne probleme Hrvatsku su zadesile četiri i pol minute prije odlaska na odmor kada su istovremeno isključeni Šipić i Načinović, prvi zbog prekršaja, a drugi zbog pogrešne izmjene kod rezultata 12-10. Slovenija je te dvije minute iskoristila za smanjenje na 12-11, da bi u posljednjoj minuti u "run and gun" igri Slovenija zabila dva gola i poravnala na 13-13.

U prvom napadu u drugom poluvremenu Janc je zabio za prvo vodstvo Slovenije na utakmici, Hrvatska je uzvratila serijom 4-1 kojom je ponovno preuzela kontrolu rezultata, ali onda je opet ostala u kratkom razdoblju bez dva igrača zbog isključenja Šoštarića i Načinovića pa je Slovenija stigla do poravnanja na 19-19 20 minuta prije kraja.

Golom Lučina Hrvatska je povela sa 21-20 nakon čega je Kuzmanović upisao novu obranu, a onda je Lučin požurio i pokušao preko čitavog terena pogoditi prazna vrata. U tome nije uspio i uslijedila je brutalna kazna. U razdoblju od 44. do 50. minute Slovenija je napravila ključnu seriju 5-0 kojom je stigla do prednosti od 25-21 10 minuta prije kraja. Hrvatska obrana u tom razdoblju nije imala rješenja za brze slovenke bekove Janca i Vlaha koji su ju lakoćom probijali, dok je slovenska vrata "zaključao" Ferlin koji se vratio umjesto Lesjaka.

1/17

Ipak, golovima Šoštarića i Šipića Hrvatska je smanjila na 25-23 i kod tog je rezultata Šoštarić išao u protunapad, ali je promašio "zicer" za potpuno približavanje sedam minuta prije kraja. Nakon toga Slovenija se opet odlijepila na četiri gola razlike da bi Srna s dva gola u zadnjoj minuti samo ublažio poraz.

Nakon dva odigrana susreta i Hrvatska i Slovenija imaju po dva boda.

Hrvatska će u 3. kolu u srijedu od 11 sati igrati protiv Njemačke koja nakon prva dva kola ima maksimalna četiri boda.

HRVATSKA
29-31
SLOVENIJA
11:00, OLIMPIJSKE IGRE, PARIZ
60'

Kraj utakmice.

58'

Pet razlike Slovenaca, na rubu smo poraza.

55'

Poslije nove greške ide kontra Slovenije za plus 4, sve bliže smo porazu.

54'

Šoštarić promašuje čisti zicer, gubimo 3 razlike.

53'

Šipić smanjuje na minus 2.

52'

Time out Hrvatske, gubimo 22:25.

50'

Slovenci imaju rasploženiji pojedince i bolju igru, vode plus 3, ovo nije dobro.

48'

Isključenje za Srnu.

48'

Slovenci imaju isključenje, Šoštarić promašuje sedmerac.

45'

Kuzmanović opet brani, a Lučin promašuje prazan gol.

42'

Uništava nas Janc, pogađa na 20:20.

41'

Janc vuče Sloveniju, ali Cindrić uzvraća s dva igrača manje i vraća Hrvatsku na 20:19.

40'

Opet imamo dva igrača manje, Načinović je dobio treće isključenje i crveni karton.

39'

Dvije minute za Šoštarića.

39'

Šoštarić je opet siguran na sedmercu, imamo 18:16.

36'

Sjajni Kuzmanović, obranio je sedmerac i zicer.

34'

Šoštarić nas vraća u vodstvo, 16:15.

33'

Drugo isključenje Načinovića.

31'

Počelo je drugo poluvrijeme.

30'

Prosuli smo vodstvo u zadnjih 10 minuta, 13:13 na poluvremenu.

29'

Klarica promašuje veliki zicer, propustili smo otići na plus 2.

27'

Time out Hrvatske.

26'

Zbog krive izmjene još jedno isključenje za Hrvatsku, vani je Načinović.

26'

Kuzmanović brani zicer, poslije napada Slovenac isključenje je dobio Šipić.

22'

Načinović je presjekao jednu loptu, istrčao kontru i pogodio za 11:7.

21'

Srna pogađa za plus 3, 10:7.

20'

Šipić i Cehte dobili su obostrano isključenje.

16'

Duvnjak u svom stilu zabija za 8:4.

15'

Opet smo na plus četiri, Načinović je siguran s crte.

12'

Sjajno smo otvorili utakmicu, imamo vodstvo od 5:1, pogodak Duvnjaka natjerao je Zormana na time out.

9'

Martinović sjajno ulazi u utakmicu s dva pogotka, vodimo 3:1.

5'

Imamo po jedno isključenje na obje strane, Lučin i Blagotinšek su na klupi.

4'

Kuzmanović brani sedmerac Bombaču.

4'

Poveli smo golom Lučina.

3'

Dobra akcija Hrvatske, ali promašen zicer Lučina.

1'

Počela je utakmica u Parizu, prvi napad imaju naši u sastavu Šoštarić, Martinović, Duvnjak, Lučin, Mihić i Načinović. Kuzmanović je na vratima.

Slovenija je dočekala povratak dva igrača koja su propustila ogled sa Španjolskom u prvom kolu. Radi se o desnom vanjskom Nejcu Cehteu i pivotu Mateju Gaberu. Kod Hrvatske nema promjena u zapisniku.

OMJER

Hrvatska i Slovenija odigrale su veliki broj međusobnih susreta. Posljednji put protiv nje igrali smo baš ovdje u Parizu 2017. godine, kada su Slovenci nadoknadili gubitak od osam pogodaka i na kraju osvojili broncu. Inače, na Olimpijskim igrama bili su tri puta. Na Olimpijskim igrama međusobno smo igrali samo jedanput, i to u Grčkoj prije 20 godina. Pobijedili smo tijesno 27:26.

Drugo poluvrijeme utakmice moći ćete pratiti samo na platformi HRTi jer se drugi program HRT-a prebacuje na finale streljaštva.

NAJAVA

Za rukometaše Hrvatske današnja jutarnja utakmica (11 sati) gotovo je sto posto ključna za plasman u četvrtfinale olimpijskog turnira. Nakon sretne i spretne pobjede nad Japanom (30:29) današnji suparnik nam je Slovenija, koja je u prvom kolu izgubila od Španjolske. Pobjedom nad susjedima imali bismo četiri boda, što bi bilo više nego dovoljno za plasman među osam najboljih. Opet, kako trenutačno igramo, ali i izgledamo, nije dobro. Morat ćemo se preko noći resetirati i vratiti na one postavke kakve smo imali na kvalifikacijskom turniru za odlazak na ove Igre, kada smo u Hannoveru s lakoćom svladali Austriju i Njemačku.

Dagur Sigurdsson, islandski trener na klupi Hrvatske, bio je prilično miran nakon sretne pobjede protiv Japana. To da je loše pripremio utakmicu, vidjelo se to nakon prvih 30 minuta, popravio je nekim odlukama u nastavku utakmice. Kada je voda došla do grla, odlučio se na potez očajnika – igru sedam na šest, uz jako puno rizika, ali promijenio je i obranu iz 6-0 na 5-1 s Duvnjakom kao prednjim. I naš najstariji igrač i kapetan odigrao je u stilu 2020. godine, kada smo došli do finala Europskog prvenstva.