Osvajanje olimpijskog zlata je u velikoj većini sportova najveći uspjeh u karijeri. Održavaju se svake četiri godine, a tamo se natječu samo najbolji. Pravi primjer što je najvažnije su američki košarkaši koji na Svjetsko prvenstvo dođu s rezervnim sastavom, izgube od Litve, Njemačke i Kanade i ostanu bez medalje, a onda na Olimpijske igre dođu s najjačim mogućim sastavom i s 26 razlike razmontiraju Srbiju koja je jedna od glavnih favorita za osvajanje medalje.
>> Ovako izgleda Modrićev penthouse u centru Zagreba. Vatreni je platio bogatstvo
Kao i na svakom natjecanju, tako i na olimpijskim igrama i financije igraju svoju ulogu, ali isključivo za osvajače medalja. Nijedna zemlja se po tom pitanju ne štedi, čak ni one najsiromašnije. Naravno, bogatije zemlje nagrade čak i one sportaše koji ne osvoje medalju. Jedan Hong Kong je prije tri godine svojim zlatnim olimpijcima isplatio čak 706 tisuća eura.
A kako tu stoji Hrvatska? Na prošlim Olimpijskim igrama u Tokyu zlatni olimpijci (teniski par Mate Pavić i Nikola Mektić, braća Sinković i Matea Jelić) zaradili su 27.650 eura, srebrni (teniski par Marin Čilić i Ivan Dodig, Tonči Stipanović i Tin Srbić) 17.300 eura, a brončani (Damir Martin i Toni Kanaet) 12.250 eura, dok će u Parizu zlatni zaraditi 41 tisuću, srebrni 26 tisuća, a brončani 18 i pol tisuća. Ovu potonju cifru je već zaradio Miran Maričić koji je osvojio brončanu medalju u natjecanju u zračnoj puški.
VEZANI ČLANCI:
Interesantno je da susjedna Srbija svojim zlatnim olimpijcima donosi 201 tisuću eura, što je čak pet puta više u odnosu na nas, iako je, kao i mi, financijski poprilično siromašna.
nije u šoldima sve 🎶🎷🔊